Na jižní Moravě se zvýší cena vody,rozdíly mezi městy jsou značné

Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.

6 min. čtení

V Brně bude od příštího roku dražší pouze voda, avšak proti předchozím letům je nárůst minimální. Cena 75,14 koruny včetně DPH je vyšší proti letošnímu roku pouze o 68 haléřů. Pátým rokem už nezvyšují cenu tepla ani Teplárny Brno a za gigajoule se bude platit nadále 668 korun. Poplatek za odpad zůstává na 670 korunách. Brno se však snaží vyřešit to, že jej platí jen obyvatelé s trvalým bydlištěm, přestože v Brně bydlí desítky tisíc studentů a lidí, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu jinde.

Ve druhém největším městě kraje Znojmě poroste ve srovnání s ostatními okresními městy nejrychleji cena vody. "Jednou z podmínek čerpání dotací je závazek zvýšení cen, který má zajistit, že si nově vybudované stavby na sebe vydělají a nebude je potřeba dotovat," uvedla mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková. Cena se proto zvýší o více než čtyři koruny na 87,40. Naopak poplatek za odpad zůstává nejnižší, tedy 400 korun. Teplo podraží jen zhruba o sedm korun na předpokládaných 625 korun za gigajoule.

V Břeclavi si lidé v příštím roce připlatí za vodné a stočné. Obě položky se v posledních letech zvyšují pravidelně. V příštím roce za metr krychlový vody dohromady místní zaplatí 89 korun včetně daně, což je o tři koruny více než letos. Výrazně se zdraží odvoz odpadu. Radnice poplatek zvýšila o 120 korun na 600. Naopak sníží se ceny za teplo u domů, které zásobuje městská společnost Teplo Břeclav. Lidé budou zřejmě platit od další topné sezony 600 korun za gigajoule, což je o 37 Kč méně než nyní.

Lacinější teplo budou mít i ve Vyškově. Cena za gigajoule se sníží o 23 korun na 632,50 Kč. Poplatek za odpad zůstává na 580 korunách a voda se zdražuje jen velmi mírně na 85,33 koruny.

V Blansku cenu za teplo vykalkulovanou zatím nemají, očekávají ale, že se zvyšovat nebude. "Poplatek za komunální odpad zůstává stejný, a to 540 korun za osobu a rok," uvedl Jan Šustáček z finančního odboru blanenské radnice. O tři procenta vzrostou ceny za vodu. Jeden metr krychlový vyjde místní na 93 korun včetně daně.

V Hodoníně naopak patří cena vody k nejlevnějším v kraji. Příští rok mírně zdraží na 69 korun za metr krychlový včetně DPH.
Cena tepla se nezvýší a zůstane na 465 korunách bez daně za jeden gigajoule. Beze změny jsou také ceny za odpad. Základní výše činí 600 korun na osobu, polovinu platí děti do deseti let a senioři a 480 korun vysokoškoláci, kteří dojíždějí do školy dále než 50 kilometrů.

 

Foto: „Znojmo-Nicholas Square“ od che(Prosím uvádět jako „Petr Novák, Wikipedie“, pokud toto užijete mimo projekty Wikimedia.) – che. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme