Na jihu Čech se loni investovalo 131 milionů

Loňský rok se stal nevýznamnějším investičním obdobím v dosavadní osmnáctileté historii Jihočeského vodárenského svazu. Ten v něm na investice vydal 131 miliónů korun a dalších 26,5 miliónů na opravy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku.

7 min. čtení

Celkem pak loni dokončil 56 staveb. Na valné hromadě svazu to dnes oznámil jeho předseda představenstva Antonín Princ.

„Vesměs šlo o akce z dlouhodobého investičního plánu, které zkvalitnily a doplnily zázemí Vodárenské soustavy jižní Čechy a tím i jakost vyrobené a distribuované pitné vody v kraji,“
uvedl Antonín Princ.

Součástí investičního plánu byla i příprava rozvojových investic, které mají umožnit napojení nových, na soustavu dosud nenapojených měst a obcí. Zřejmě už na podzim začne stavba první etapy na severu Písecka. Ta bude měřit 8 kilometrů a na vodojem Sedlice napojí obec Mirotice. Druhá etapa, dlouhá 12,5 kilometrů, by měla začít v roce 2013 a na soustavu napojí Čimelice a další obce. Rozvojové investice se chystají i na Strakonicku.

„Žádosti o napojení na Vodárenskou soustavu jižní Čechy je řada, ale je to ekonomicky velmi náročné a bez využití státních dotací v podstatě nerealizovatelné. Kvalitní pitné vody přitom máme v kraji přebytek a potřebujeme ji do oblastí, kde jí je nedostatek, „jen“ dopravit. Koneckonců je i posláním našeho svazu a naší soustavy přispívat k rozvoji Jihočeského kraje,“ řekl Antonín Princ.

Vlastníkem Jihočeského vodárenského svazu jsou jeho členské obce. Jejich počet se dnes rozšířil o další dvě, Sedlečko u Soběslavě a Meziříčí z Táborska, na 252. Na vodárenskou soustavu jich je napojeno přes 140. Jihočeská vodárenská soustava měří 520 kilometrů a má 68 vodárenských objektů a přes 500 menších podzemních objektů kalníků a vzdušníků po všech řadech. Pitnou vodu z ní odebírá na 388 tisíc obyvatel.

Vodárenskou soustavou jižní Čechy vloni k zákazníkům proteklo 16,5 miliónů m3 pitné vody. Ve srovnání s rokem 2009 to je o 1,1 miliónu m3, tedy o 6,3 procenta méně. Neznamená to ale, že by Jihočeši neměli o vodu zájem. Za poklesem prodejů je především žádoucí snižování ztrát vylepšeného vodohospodářského majetku v obcích a městech i na soustavě. Projevila se zde i ekonomická krize provázená uzavřením některých průmyslových a potravinářských provozů a nové či obnovované místní zdroje některých měst a obcí. Očekává se, že letošní prodej pitné vody z ní ještě klesne na zhruba 16 miliónů m3.

„Ty jsou pak využívány primárně a vodárenská soustava funguje jen jako jakási pojistka, kterou si obce a města platí. Ukazuje se, že ani výrazná stabilizace našich cen vody předané nemá zásadní vliv na chování odběratelů,“ uvedl Antonín Princ.

Cena vody předané činila loni 13,43 Kč/m3, což bylo 20 haléřů víc než v roce 2009. Dvousložková cena ke dlouhodobě stabilní a pro rok 2011 dokonce meziročně klesla o 15 haléřů na 13,28 Kč/m3. Tuto cenu Jihočeský vodárenský svaz drží i poté, co od dubna po společnosti Čevak převzal provozování své vodárenské soustavy.

Významné investice v roce 2010:
– rekonstrukce vodojemu Včelná (25 miliónů Kč)
– stavby v Úpravně vody Plav (rekonstrukce rozvodny nízkého napětí a vybudování záložního zdroje elektrické energie, obě akce za zhruba 33 miliónů Kč)
– rekonstrukce řadu DN 400 mm v Plané nad Lužnicí v délce pěti kilometrů (přes 20 miliónů Kč)

Foto: JVS


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme