Je to jediná plovoucí světelná ozdoba na území Plzně. Vedení obvodu se inspirovalo vánoční výzdobou v zahraničí, řekl ČTK starosta obvodu David Procházka (ANO).
"Plovoucí světelnou instalaci jsem poprvé viděl na jezeře v Rakousku. Když jsme se letos rozhodovali, jak bychom mohli vánoční výzdobu vylepšit, napadlo nás nechat instalovat něco podobného na hladině Borské přehrady. V současné době, kdy jsou omezené akce a zakázané vánoční trhy, jsem moc rád, že se nám podařilo nápad s plovoucím vánočním stromem zrealizovat,“ poznamenal. Na podvečerní rozsvícení stromu na přehradě na řece Radbuze se přišla na kraj města podívat řada lidí.
Ozdobení stromu a připojení k elektřině zajistili pracovníci Plzeňských městských dopravních podniků. Jako ponton pro konstrukci stromu bylo využito staré molo, které původně sloužilo v půjčovně loděk ve volnočasovém areálu Škodaland, který je na břehu přehrady. Molo bylo přeskládáno do tvaru kříže a na něj byl pak umístěn strom. Dostat strom na vodu a ukotvit jej na hladině byl úkol pro Vodní záchrannou službu.
"Strom bude jistě zářit široko daleko a pevně věřím, že udělá radost nejen Plzeňanům, ale i přijíždějícím návštěvníkům,“ doplnil místostarosta obvodu Petr Baloun. Strom bude na přehradě svítit až do svátku na začátku ledna. Prohlédnout si ho mohou lidé z areálu Škodaland, z hráze nebo ze stezky vedoucí kolem přehrady. Škodaland je od listopadu do února otevřen od 10:00 do 18:00.
Ve městě svítí řada vánočních stromů, kromě hlavního městského stromu na centrálním náměstí mají svoje vánoční stromy i další plzeňské obvody. Kvůli pandemii koronaviru a nepříznivé pandemické situaci se ale letos opět rušil kulturní program a lokální malé slavnosti při rozsvěcení stromů.
Foto: Wikipedia, Ondřej Koníček, licence
Zdroj: ČTK