Na hladině přehrady České údolí na okraji Plzně svítí vánoční strom

Ve vodní hladině přehrady České údolí, nebo také Borské přehrady, na jižním okraji Plzně se odrážejí světla vánočního stromu. Čtyřmetrový strom, ozdobený několika metry světelného řetězu, girlandou a LED svítícími hvězdami, nechal na ponton daleko od břehu největší plzeňské vodní plochy instalovat centrální městský obvod. 

4 min. čtení

Je to jediná plovoucí světelná ozdoba na území Plzně. Vedení obvodu se inspirovalo vánoční výzdobou v zahraničí, řekl ČTK starosta obvodu David Procházka (ANO).

"Plovoucí světelnou instalaci jsem poprvé viděl na jezeře v Rakousku. Když jsme se letos rozhodovali, jak bychom mohli vánoční výzdobu vylepšit, napadlo nás nechat instalovat něco podobného na hladině Borské přehrady. V současné době, kdy jsou omezené akce a zakázané vánoční trhy, jsem moc rád, že se nám podařilo nápad s plovoucím vánočním stromem zrealizovat,“ poznamenal. Na podvečerní rozsvícení stromu na přehradě na řece Radbuze se přišla na kraj města podívat řada lidí.

Ozdobení stromu a připojení k elektřině zajistili pracovníci Plzeňských městských dopravních podniků. Jako ponton pro konstrukci stromu bylo využito staré molo, které původně sloužilo v půjčovně loděk ve volnočasovém areálu Škodaland, který je na břehu přehrady. Molo bylo přeskládáno do tvaru kříže a na něj byl pak umístěn strom. Dostat strom na vodu a ukotvit jej na hladině byl úkol pro Vodní záchrannou službu.

"Strom bude jistě zářit široko daleko a pevně věřím, že udělá radost nejen Plzeňanům, ale i přijíždějícím návštěvníkům,“ doplnil místostarosta obvodu Petr Baloun. Strom bude na přehradě svítit až do svátku na začátku ledna. Prohlédnout si ho mohou lidé z areálu Škodaland, z hráze nebo ze stezky vedoucí kolem přehrady. Škodaland je od listopadu do února otevřen od 10:00 do 18:00.

Ve městě svítí řada vánočních stromů, kromě hlavního městského stromu na centrálním náměstí mají svoje vánoční stromy i další plzeňské obvody. Kvůli pandemii koronaviru a nepříznivé pandemické situaci se ale letos opět rušil kulturní program a lokální malé slavnosti při rozsvěcení stromů.

Foto: Wikipedia, Ondřej Koníček, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme