Na Havlíčkobrodsku stoupne od ledna platba za vodu se stočným o 12,3 procenta

Na Havlíčkobrodsku stoupne od ledna platba za pitnou vodu se stočným o 12,3 procenta. Obyvatele zásobované podnikem Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod bude metr krychlový stát včetně daně 92,05 koruny. Nový ceník zveřejnila firma na svém webu. V Pelhřimově se stejná platba proti letošku zvýší o 16,7 procenta, lidé tam budou platit 91,83 koruny na metr krychlový. Jinde v kraji cena vody se stočným od ledna převýší 120 korun.

2 min. čtení

Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace zásobuje pitnou vodou přibližně 78.000 obyvatel regionu, její akcie drží z víc než 90 procent města a obce. Zvýšení ceny vody v novém roce je podle ředitele Jana Kadlece nevyhnutelné, způsobené je podle něj hlavně zdražením elektrické energie, materiálu a mezd. Jen za elektřinu bude firma platit o 67 procent víc než letos, uvedl. Víc budou stát také dodávky upravené vodyz přehrady Švihov.

Obyvatelé skoro šestnáctitisícového Pelhřimova platí od začátku minulého roku za pitnou vodu se stočným 78,65 koruny. Od ledna jim platba stoupne zhruba o 13,20 koruny na 91,83 koruny. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl vedoucí městského hospodářského odboru Stanislav Kropáček.

Svazky obcí na Žďársku a na Třebíčsku, pro které provozují sítě tamní divize Vodárenské akciové společnosti, rozhodly o cenách vody v roce 2023 už minulý měsíc. Nejvíc budou platit za vodu se stočným obyvatelé na Třebíčsku, kde cena meziročně stoupne o 22,9 procenta na 133,57 koruny za metr krychlový. Na Žďársku se od 1. ledna tato platba zvýší o 19,2 procenta na 122,90 koruny včetně DPH.

Autor: ČTK

V krajské Jihlavě platby za pitnou vodu se stočným v příštím roce možná stoupnou o 24,5 procenta na 125,98 koruny. Informovala o tom radnice. Je to návrh, který projedná zastupitelstvo města na schůzi 20. prosince.

Doporučujeme