Na dně vypouštěné přehrady v Liberci může být přes metr bahna, varuje povodí

Povodí Labe se obrátilo na lidi s výzvou, aby nevstupovali do prostoru vypouštěné liberecké přehrady. Mohli by uvíznout ve více než metrové vrstvě bahna.

3 min. čtení

"Vzhledem k tomu, že obnažené břehy nádrže i nánosy, jejichž výška může být lokálně i přes jeden metr, jsou stále částečně zvodnělé a při vstupu na ně hrozí zapadnutí a uvíznutí, žádáme tímto návštěvníky a obyvatele, aby v žádném případě nevstupovali za zábradlí do prostoru vypuštěné nádrže," uvedla v tiskové zprávě mluvčí povodí Hana Bendová.

Vypouštění přehrady Harcov začalo 19. září a vyvrcholí výlovem ryb o příštím víkendu. Zcela vypuštěná bude nádrž poprvé ve své téměř 120leté historii. I proto nezřídka po obnažených březích chodí lidé s detektory kovů a hledají ztracené mince a další cennosti.

Povodí Labe libereckou přehradu vypouští kvůli opravě a odbahnění za 388 milionů korun bez DPH. Bez vody bude nádrž, jejíž hladina bývá obvykle ve výši sedmi až devíti metrů, do léta 2025. Opravovat se bude prosakující zděná hráz a ze dna nádrže zmizí zhruba 26.000 metrů krychlových nánosů bahna i nefunkční železobetonové konstrukce. Zároveň dělníci opraví 743 metrů pravobřežní zdi vedoucí od hlavní hráze k penzionu Bílý Mlýn. Po skončení oprav bude přehrada schopna lépe chránit Liberec při vydatných deštích, poradí si s mnohem většími průtoky vody než nyní.

Foto: Wikipedia, Pavel.satrapa, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme