Na Chebsku posílila samospráva svůj vliv ve vodohospodářské firmě

Městům a obcím z Chebska se podařilo posílit svůj vliv ve vodohospodářské společnosti Chevak, když prosadily do představenstva františkolázeňského starostu Ivo Mlátilíka (NS-LEV 21). Současně docílily toho, aby odešel předseda Radomil Gold i místopředsedkyně Michaela Polidarová. 

4 min. čtení

Místostarosta Chebu Tomáš Linda (ODS) dnes ČTK sdělil, že akcionáři měst a obcí budou mít při rozhodování větší sílu. Samospráva vlastní zhruba 70 procent akcií společnosti Chevak.

Cílem je, aby byl Chevak fungující a prosperující společnost, uvedl Linda. V dalším kole chtějí města a obce dosáhnout zachování současných cen vodného a stočného. Úspory, díky kterým by se to mohlo podařit, je třeba hledat uvnitř společnosti, poznamenal Linda. "Na odměnách, cestovném a podílech na zisku pro vedení firmy se ročně vyplácí více peněz, než kolik na dividendách získávají města a obce. Tento stav už není nadále udržitelný. Zaměříme se více také na zadávání zakázek," konstatoval místostarosta.

Nově složené představenstvo zamezilo rozdělení hospodářského výsledku firmy formou dividend a tantiém. To by znamenalo vyvedení několika desítek miliónů korun menšinovým německým akcionářům Chevaku. Představenstvo odmítlo i návrh na zvýšení platu vedení firmy, podaný odvolanými členy Polidarovou a Goldem. Ti působí zároveň jako generální ředitelka a ekonomický manažer společnosti. "Naším nejbližším cílem je zvolit nové vedení představenstva, které bude více respektovat zájmy českých vlastníků," uvedl Mlátilík.

Města a obce byla ve sporu s vedením Chevaku už delší čas. Například tři z pěti největších akcionářů vodohospodářské společnosti, města Cheb, Aš a Františkovy Lázně, se už v roce 2010 pokoušela neúspěšně zablokovat výplatu dividend. Za pitnou vodu platí lidé na Chebsku od nového roku 39,33 Kč/m3, tedy meziročně o 1,38 Kč více. Za vodu vypouštěnou do kanalizace hradí lidé letos 35,34 Kč/m3. V tomto případě jde o zvýšení o 3,44 Kč/m3

Foto: Wikipedie: Karelj


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme