Na březích Bílčického potoka na Bruntálsku a Opavsku vzniklo 17 tůní

Na obou březích Bílčického potoka v okresech Bruntál a Opava nechali letos v létě vodohospodáři z Lesů České republiky za 1,5 milionu korun vyhloubit 17 tůní. Tůně zpomalují odtok vody z krajiny, zlepšují lokální klima a vytvářejí dobré podmínky pro vodomilné rostliny a živočichy. ČTK to sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

1 min. čtení

Tůně mají různý tvar a velikost. „Zvolili jsme přírodě blízký způsob úpravy břehů, což znamená, že půda není uhlazená, ale naopak zvrásněná s různými členitými prvky, jako jsou pařezy, kmeny a větve. Ty poskytují úkryt drobným živočichům, stejně jako několik nových okolních zimovišť a broukovišť, tedy hald větví spojených se zeminou,“ uvedl vedoucí správy toků pro oblast povodí Odry z Lesů ČR Pavel Němčanský.

Vytvořené tůně mohou téměř na 2500 metrech čtverečních zadržet až 1700 metrů krychlových vody. Šlo o další projekt, který Lesy ČR financovaly z vlastního programu Vracíme vodu lesu.

Autor: ČTK

Foto: lesycr.cz

Doporučujeme