Na Břeclavsku stoupne cena vody o 10 %

Voda na Břeclavsku podraží v příštím roce nejvíc na jižní Moravě, bude druhá nejdražší. Více zaplatí lidé za vodu pouze na Blanensku. Za kubík vody si budou Vodovody a kanalizace Břeclav v příštím roce účtovat téměř sedmasedmdesát korun.

5 min. čtení

Třeba na Hodonínsku bude ale vodné a stočné o dvacet korun levnější. 
"Je otázka, v jakém stavu mají kolegové z Hodonína svá zařízení a kdy do nich budou muset investovat. My máme čistírny odpadních vod i kanalizační stoky dlouhodobě v pořádku," řekl předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav Jaroslav Parolek.

Vodné i stočné se podle něj zvýší kvůli vyšší dani z přidané hodnoty. Další nárůst ceny má pak na svědomí zavádění nového majetku z loni dokončeného projektu rekonstrukce a výstavby vodohospodářské infrastruktury v povodí řeky Dyje do účetnictví. "Výhodou je, že účtujeme jen to, co zaplatil VaK. Miliarda z evropských peněz se neodepisuje. Z dlouhodobého hlediska by se nám to mělo vyplatit. Pokud vím, Evropská unie chce maximálně omezit investice do vody. Bez dotací zůstanou jedinou variantou úvěry, které se plně promítnou do nákladů vodného a stočného," argumentoval Parolek. "Netěší nás to. K vysoké ceně bohužel přispívá i to, že domácnosti začínají šetřit. Nyní jsme na osmdesáti litrech na osobu a den, před dvaceti lety to bylo pro srovnání sto čtyřicet litrů. Náklady ale zůstávají fixní, takže nižší spotřeba vodu paradoxně zdražuje," dodal.

Současně také odmítl, že by zmíněny vodohospodářský projekt byl zbytečně předražený, což by se teď odráželo v ceně vody. "Miluji pohledy z okna, jak by to někdo udělal laciněji. Dohled Evropské unie byl maximální, neodpustili nám ani pětník," hájí se břeclavský místostarosta.

Místopředseda dozorčí rady břeclavského VaKu František Trefilík lidi stěžující si na drahou vodu chápe. Zároveň ale trvá na tom, že investice do modernizace vodovodní a kanalizační sítě v řadě míst regionu byla krokem správným směrem. "Ekonomika vodárenské společnosti a zájmy lidí se bohužel nedají vždy skloubit. V západním cípu okresu Břeclav jsme dvacet let neměli pitnou vodu a teď ji máme. Zmodernizovala se celá řada čistíren odpadních vod, opravily kanalizační sítě. Investice ale znamenají zvýšení odpisů a tedy promítnutí do ceny vodného a stočného. Je to taková daň za modernizaci a zkvalitnění služeb. Je mi ale jasné, že to lidé neradi slyší," vysvětlil Trefilík. Přiznal ale také, že propastný cenový rozdíl mezi vodou na Břeclavsku a Hodonínsku je i pro něj nemilým šokem.

Foto: Wikipedia, Fredericus, licence GNU


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme