Na Blanensku se i díky evropským dotacím cena vody zvýší na 81,41Kč

Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko totiž tento týden schválil zvýšení ceny vodného a stočného. Příští rok tak lidé z obcí, které jsou ve svazku, zaplatí za vodné a stočné téměř o sedm procent více než letos. Pokud se zvýší DPH z desíti na čtrnáct procent, bude činit navýšení pět korun za kubík vody.

2 min. čtení

Podle Petra Fialy, ředitele boskovické divize Vodárenské akciové společnosti, která vodu pro blanenský svazek dodává, na zvyšování cen tlačí Evropská unie.

"Musí se dodržet takzvané podmínky přijatelnosti pro majitele vodovodů a kanalizací. Jednoduše řečeno, Brusel vzkazuje: Dáme vám dotace, ale nájemné a cena vodného a stočného se bude vyvíjet takovým a takovým způsobem," vysvětlil Fiala.

Zatímco letos cena vodného a stočného v obcích svazku zůstala stejná jako loni, pro příští rok už se svazek zdražování nevyhne.

"Nezdražení vody pro letošní rok bylo mezi ostatními svazky výjimečné. Teď už zdražit musíme. Naštěstí se nám podařilo vyjednat co nejnižší možné zvýšení. Částečně k tomu přispělo i to, že jsme Vodárenské akciové společnosti zvedli nájem o jedenáct procent," uvedl místopředseda svazku Jiří Rydval.
 

Ceny vody Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko
  2011 2012
vodné 36,19 Kč 40,12 Kč
stočné 37,24 Kč 41,29 Kč
celkem 73,43 Kč 81,41 Kč

Foto: Wikipedie, Miaow Miaow


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme