MŽP vypíše výzvu na nové zdroje pitné vody za 450 milionů korun

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vypíše v srpnu nebo září výzvu na nové zdroje pitné vody v obcích za 450 milionů Kč. Na domovní čistírny odpadních vod to bude 300 milionů. Jde o projekty na několik let. ČTK to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který si včera prohlédl nové zdroje pitné vody a domovní čistírny odpadních vod na Písecku a Prachaticku.

5 min. čtení

"Jsme přesvědčeni, že pro dalších několik let budeme mít zajištěné peníze pro všechny žadatele. Do toho ještě půjdou další peníze, do větších vodovodů, z nového operačního programu životního prostředí, který se připravuje," řekl ministr.

Z poslední dotační výzvy, která skončí 30. června, vznikly za tři a půl roku zdroje pitné vody pro více než 500 obcí za 400 milionů Kč. MŽP teď bilancuje, jak byly projekty úspěšné. "Víc než 500 obcí je obrovské číslo. Našli jsme jim nové zdroje pitné vody, především menším obcím, které trpěly suchem. Ti lidé měli mělké studny, které po mnoha desítkách nebo stovkách let poprvé vyschly v roce 2018, když se kumulovalo sucho. Zájem byl obrovský. Jsou to stovky tisíc lidí, kteří mají nové zdroje pitné vody," řekl Brabec.

Nové domovní čistírny odpadních vod vznikly za stejné období v 58 obcích, za 200 milionů korun. Je to asi 2400 čistíren. Jednu si včera ministr prohlédl v obci Jehnědno u Albrechtic nad Vltavou. Podle Brabce splnily účel.

"Je to doplňkový způsob likvidace odpadních vod v obcích, kde by centrální čistírny byly velmi drahé, nebo technicky nesmyslné vést je do geograficky zcela odloučené lokality. Tohle je mnohonásobně levnější a i z pohledu rychlosti: nepotřebujete stavební povolení, nepotřebujete kopat silnice. Jsme spokojeni, protože podle starostů a starostek, kteří s tím mají zkušenosti, to přesně splnilo účel, efektivní, moderní čištění odpadních vod," řekl ministr.

Jak doplnil, vyčištěnou odpadní vodou zalévají lidé i zahrady. Mnohdy je podle něj čistější, než v potocích nebo řekách. V okolí Albrechtic nad Vltavou je 72 domácích čistíren, ale jsou obce, kde jich lidé vybudovali stovky. "Kde to opravdu pojali jako svůj hlavní způsob čištění," řekl ministr.

Albrechtice nad Vltavou byly jednou z prvních větších obcí, které se do projektu MŽP zapojily. Brabec řekl, že na začátku nebyla situace snadná. "Domácí čistírny měly negativní sentiment z minulosti. Hledělo se na to tak, že se o ně lidé kolikrát nestarají, u vodoprávních úřadů měly tyto čistírny problém. Základní rozdíl je, že domácí čistírny, které podporujeme, jdou přes obecní systém, obec ručí za jejich funkčnost a lidé ručí obci. To je pro nás ideální. Je tady i technik, který je objíždí a dohlíží, aby pracovaly správně: člověk, který pracuje pro obec a my ho spolufinancujeme," dodal ministr.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme