MŽP rozdělí na vodohospodářské projekty sedm miliard korun

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) schválilo 300 obcím podporu v celkové výši sedmi miliard korun. Pomocí dotace se podle resortu na centrální kanalizaci, čistírny odpadních vod nebo obecní vodovod připojí desetitisíce domácností. Za resort o tom Ondřej Charvát informoval v dnešní tiskové zprávě.

6 min. čtení

Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že resort "přidal" sedm miliard na rozvoj vodohospodářské infrastruktury k necelým 17 miliardám z evropských i národních zdrojů, které podpořily tyto projekty během posledních pěti let. Evropské peníze pro vodohospodářské projekty jsou v tomto programovém období už vyčerpány. Podle Brabce může výstavba pokračovat z prostředků, které resort dostal navíc. Vláda totiž v červnu odsouhlasila, že právě na vodohospodářské projekty MŽP přibudou dvě miliardy. Další tři miliardy má přislíbené pro příští rok.

O peníze na výstavbu vodovodů a kanalizací se mohly města a obce ucházet u Státního fondu životního prostředí od loňského listopadu. Dotační výzva přímo navázala na podmínky Operačního programu Životní prostředí s možností uhradit až 63,75 procent výdajů na projekt.

"Zájem o dotace byl obrovský, poptávka žadatelů převážila vyhrazenou alokaci více než trojnásobně. Náš úřad přijal přes tři sta žádostí o dotaci v celkové výši 8,8 miliard korun, většina projektů se týkala čištění odpadních vod a zhruba čtvrtina vodovodů a vodárenských přivaděčů," řekl ředitel SŽFP Petr Valdman. Letos v dubnu pak resort schválil podporu za 870 milionů korun prvním 60 projektům, a to na vznik rozvodných sítí, přivaděčů a úpraven pitné vody.

Podle MŽP se nyní dostalo i na další žadatele. "Díky nově schváleným dotacím obce budou moci dobudovat chybějící kanalizaci, modernizovat či navýšit kapacitu stávající čistírny nebo vybudovat zcela novou, a zabezpečit tak pro své občany centrální čištění splaškových vod, které významně ovlivňuje kvalitu našich podzemních i povrchových vod," uvedl Brabec.

K úspěšným žadatelům podle resortu patří například obec Sklené na Vysočině. Vesnice u Žďáru nad Sázavou se s 1,5 milionovou dotací pustí do revitalizace a rozšíření kořenové čistírny odpadních vod. Obec Příkazy na Olomoucku za 4,5 milionu mimo jiné dobuduje dvě biologické dočišťovací nádrže. Novou čistírnu odpadních vod podle resortu budou mít například i obce Oráčov na Rakovnicku, Okna na Českolipsku nebo Kočí na Chrudimsku a desítky dalších.

"Díky podpoře z této dotační výzvy bude položeno 853 kilometrů kanalizačního potrubí, 253 kilometrů nových vodovodních trubek a vznikne 89 nových a 27 intenzifikovaných čistíren odpadních vod a také 14 úpraven pitné vody. Reálně zajistíme centrální čištění odpadních vod pro 61.000 obyvatel, zásobování pitnou vodou se zlepší pro 30.000 obyvatel a 10 350 lidí se bude moci zcela nově napojit na obecní vodovod,"
shrnul Brabec.

S balíčkem vodohospodářských projektů resort schválil i stovky dalších návrhů z různých výzev za 700 milionů korun. MŽP tím podpoří vznik přírodních učeben, úpravy areálů škol a školek či pořízení šetrnějších aut, na elektřinu nebo stlačený plyn, ve veřejné správě.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme