MŽP přiznává: OPŽP byl od počátku nastaven neefektivně a byrokraticky a přesunuje 3,7 miliard

Po letech úpěnlivé snahy o vyčerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) je jasno - evropské dotace se nepodařilo vyčerpat... Vláda minulý týden schválila převod 3,7 miliard korun z OPŽP na podporu výstavby pražského metra. Uvidíme, zda se bude jednat pouze o jednorázovou akci či další převody budou následovat.

3 min. čtení

První náměstek ministra životního prostředí Martin Frélich situaci okomentoval následovně:

"V rámci Operačního programu Doprava budou přesunuté peníze použity na financování výstavby pražského metra. Z pohledu Ministerstva životního prostředí se jedná o rozhodnutí, které respektujeme. Metro odlehčí pražské dopravě a tím se sníží prašnost a omezí se další negativní vlivy automobilové dopravy. Jedná se tedy o přesun mezi programy s pozitivními dopady na životní prostředí.

MŽP tímto přesunem současně snižuje riziko nevyčerpání peněz z operačního programu, který byl od počátku nastaven neefektivně a byrokraticky. Dalším rizikem programu byly velké projekty v minulosti, které se včas nerealizovaly a které měly být hlavními tahouny čerpání operačního programu.

Od počátku byrokraticky nastavený program, ke kterému se v minulosti nadále přidávaly další povinnosti nad rámec požadavků Evropské komise, čerpání také nepomohl."

Bohužel nelze než dát za pravdu panu Frélichovi. OPŽP byl od počátku vyjednán velmi nevýhodně pro české žadatele. Dokladem je řada podmínek, které velké množství majitelů vodárenské infrastruktury buď zcela nesmyslně vyřadily z dotačního procesu nebo výrazně snížily možné čerpání. Další problémy se nabalovaly – připomeňme si kauzu, kdy konzultanská společnost Mott MacDonald na jedné straně připravovala metodiku čerpání a na druhé straně nabízela služby českým žadatelům. Nebo nechvalně proslulou Příručku, která zaváděla Finanční model či další povinnosti nad rámec požadavků EU. Až součastné vedení MŽP našlo dovahu problémy přiznat. Bohužel pro vodárenské žadatele z OPŽP je příliš pozdě.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme