MŽP přidá kvůli suchu stovky milionů na Dešťovku i výsadbu stromů

Ministerstvo životního prostředí jedná s ministerstvem financí o poskytnutí dalších 3,5 miliardy korun na boj se suchem. Nově přidá 100 milionů korun na program malá Dešťovka a stejnou částku na výsadbu stromů. Zvýší také podporu na přípravu zelených střech. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

3 min. čtení

"Chceme navýšit alokace malé Dešťovky pro občany o 100 milionů korun," uvedl. Program slouží pro pořízení nádrží, které mohou v domácnostech pomoci zadržet a následně využít dešťovou vodu. Brabec zdůraznil, že je v současnosti důležité využít veškerou vodu, která "tady spadne".

MŽP dnes také oznámilo, že přidá další peníze na výsadbu stromů, kterých se dříve zavázalo vysadit deset milionů. Zvedne také podporu pro přípravu zelených střech, v rámci programu Nová zelená úsporám, z 500 korun na metr čtvereční na 800 korun.

Brabec řekl, že jeho úřad jedná s ministerstvem financí o poskytnutí dalších 3,5 miliardy Kč na boj se suchem. Na 12. května svolal Národní koalici pro boj se suchem. Má řešit připravenost na možný krizový stav zásobování pitnou vodou v různých regionech.

Ministr uvedl, že jsou letos otevřeny výzvy za 2,5 miliardy korun. Míří například na posílení a obnovu přirozených funkcí krajiny, péči o zdroje pitné vody či vodohospodářské projekty. Podle Brabce bude na vodohospodářské projekty měst a obcí zaměřena i výzva, kterou chce MŽP vyhlásit v květnu a pokryje ji 500 miliony korun. Resort podle něj také projednává s Evropskou komisí možnost navýšení financí v Operačním programu Životní prostředí.

Podle nedávné analýzy vědců projektu Interscuho je současná epizoda sucha od roku 2015 nejhorší za posledních 500 let.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme