MŽP pošle na výsadbu stromů a obnovu tůní 80 milionů korun

Na výsadbu zeleně i obnovu vodních ploch v krajině pošle ministerstvo životního prostředí (MŽP) 80 milionů korun. Částka je proti loňsku dvojnásobná. Na dotace pro péči zraněná zvířata MŽP vyhradilo 17 milionů korun, o pět milionů více než v minulém roce. Resort o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

3 min. čtení

"Výsadba stromů významně přispívá k adaptaci na změnu klimatu, čistšímu ovzduší, podporuje zadržování vody v krajině, snižuje erozi půdy. Na výsadby stromů ve volné krajině dlouhodobě přispíváme právnickým i fyzickým osobám z našeho ministerského Programu péče o krajinu, a protože nejen s ohledem na změnu klimatu ještě více "sázíme budoucnost". Jen na sázení stromů v krajině jsme alokovali 40 milionů korun, dalších 40 milionů korun půjde na mokřady, tůně a zadržování vody v krajině," řekl ministr Richard Brabec (ANO).

Iniciativa "Sázíme budoucnost", kterou MŽP podporuje, má za cíl vysadit během pěti let v Česku 10 milionů stromů. Obnova tůní a mokřadů či výsadba původních druhů dřevin zas přispívá k obnově přirozeného vodního režimu v krajině. Dotace může pokrýt až 100 procent uznaných nákladů, jednotliví žadatelé dostanou maximálně 250.000 korun.

Dotace zaměřená na pomoc zraněným a hendikepovaným zvířatům má podpořit jak jejich léčbu a návrat do přírody, tak i trvalou péči o ty živočichy, kteří se už o sebe postarat nedovedou. I tento příspěvek je určen fyzickým i právnickým osobám, které se o zvířata postarají na akreditovaných záchranných stanicích, a může pokrýt veškeré uznané náklady.

Žádosti mohou zájemci podávat do 16. března 2020 na místně příslušná pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme