MŽP dá téměř miliardu na kanalizace, čistírny nebo zdroje vody

Na vybudování kanalizací či čistíren odpadních vod, zajištění zdrojů pitné vody či pořízení vozů na alternativní pohon vyčlenilo ministerstvo životního prostředí dotaci 975 milionů korun z prostředků Státního fondu životního prostředí. Peníze získá 113 projektů ze sedmi výzev Národního programu Životní prostředí. Resort o tom informoval v páteční tiskové zprávě.

4 min. čtení

Výstavba kanalizací a čistíren odpadních vod byla dosud podporována jen z evropského Operačního programu Životní prostředí. Budování nové kanalizace mají v plánu například ve Frýdku-Místku, který obdržel dotaci 143 milionů korun. V Bouzově na Olomoucku, Pětihostech ve Středočeském kraji či v Košticích na Ústecku rozšíří stokovou síť a případně vybudují čistírnu odpadních vod.

Peníze nedostanou jen vodohospodářské projekty, neboť 81 milionů korun resort alokoval pro záležitosti využívající netradiční technologie. Jde například o dynamické řízení veřejného osvětlení v Sušici, startovací byty v bývalých kasárnách v Litoměřicích nebo distribuční síť tepla a elektřiny s inteligentním řídícím systémem, kterou plánují v Budišově nad Budišovkou v Moravskoslezském kraji.

"Úsporné ekologické vytápění a dodávka elektřiny do základní školy, kulturního domu a městského úřadu budou postaveny na bázi 'smart grid', tedy inteligentní sítě s regulací výroby a spotřeby elektrické energie v reálném čase. Síť bude navíc doplněna o fotovoltaickou elektrárnu,"
píše se ve zprávě. Energie se bude ukládat také do baterií a využije se pro dobíjení elektrododávky.

Dotace 32 milionů korun na pořízení vozů na alternativní pohon pak byla schválena 70 žadatelům. "Díky této částce se pořídí celkem 86 vozidel na alternativní pohon, konkrétně jde o 74 elektromobilů, čtyři hybridy a osm vozidel na CNG. Ekologicky tak budou jezdit v dalších městech, ale i v řadě menších obcí," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Další peníze jsou vyčleněny na posílení zdrojů pitné vody, propojení vodovodů nebo vyhledání nových zdrojů vody. Kromě dotací resort schválil i zvýhodněné půjčky v objemu 290 milionů korun na kofinancování projektů z Operačního programu Životní prostředí.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme