MŽP chystá nové programy na boj se suchem a zajištění pitné vody

Ministerstvo životního prostředí vyhlásí v červenci nový program pro obce, který se zaměří na zajištění pitné vody pro občany a vyhledávání nových zdrojů. Půjde na něj z národních zdrojů 300 milionů korun. Na včerejší tiskové konferenci to řekl ministr Richard Brabec (ANO). Měl by pomoci hlavně obcím, kterým vysychají studny a vrty.

7 min. čtení

Program by však měl podpořit i například napojení na veřejný vodovod, zejména v lokalitách, které se potýkají s nedostatkem pitné vody, nebo kde není dostatečně kvalitní. Ministerstvo připravuje ale i další programy. Z evropských dotací chce na boj se suchem využít téměř sedm miliard korun.

"My vlastně vypisujeme výzvu, kam v první chvíli dáváme 300 milionů korun s cílem najít nové zdroje především pitné vody a případně prohloubit stávající studny a vrty tak, aby obce v horizontu několika měsíců se dostaly k penězům u menších projektů," uvedl Brabec.

Ve druhém dotačním programu, který MŽP chystá, chce motivovat občany k lepšímu hospodaření se srážkovou vodou. "Chtěli bychom je podpořit v konkrétních projektech, kdy si lidé pořizují retenční nádrže na srážkovou vodu na zahrady," popsal ministr. Lidé by například mohli využít padesátiprocentní dotaci na nákup nádrže na tisíce litrů dešťové vody. Na podmínkách nyní MŽP pracuje. Již ale ví, že chce program vyzkoušet hlavně v suchých oblastech, například na jižní Moravě, v Polabí nebo Poohří.

"V první chvíli by to mělo být na retenční nádrže, které se používají na zalévání zahrad nebo na jiné účely. Tam se bavíme o opatřeních, která jsou levnější, a to kolem 20 tisíc korun včetně výkopových prací,"
poznamenal ministr. Další a dražší možností by bylo využívání šedé splaškové vody z domácností nebo bytových domů. Podmínky oznámí MŽP do konce léta, podle toho, kolik bude k dispozici peněz.

Do budoucna by si Brabec představoval, aby z národních zdrojů na boj se suchem šlo až k miliardě korun, právě na ta opatření, která nemohou pokrýt evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí. Jeho sedm miliard chce MŽP vypsat do konce letošního roku.

Kvůli suchu a letošní mírné zimě se stav průtoků na některých vodních tocích pohybuje i na 20 procentech červencových hodnot. Až 36 procent vrtů a 48 procent pramenů stále vykazuje silně až mimořádně podnormální hodnoty. Výhled nepovažují meteorologové a hydrologové pro letošní rok za optimistický i proto, že zatím málo prší.

MŽP předloží za několik dnů na vládu materiál k boji proti suchu, který připravila mezirezortní komise Voda-sucho. Do konce letošního roku chce ministerstvo na vládu poslat i Strategii přizpůsobení se změně klimatu, která řeší různé problémy i třeba větrné smrště a extrémy počasí. Vedle toho chystá i plán pro zvládání sucha, který bude stanovovat, jak by obce, kraje a stát měly reagovat na dlouhodobé sucho. Brabec řekl, že předložit by ho chtěl nejpozději do konce roku 2017.

Zvyšovat se budou i ceny podzemní a povrchové vody, navrhují to novely vodního zákona. "V návrhu, který by měl jít brzy do vlády, a po debatách s řadou subjektů jsme navrhli, že finálně by cena podzemní vody měla postupně od roku 2018 růst o korunu ročně až na šest korun na kubík v roce 2022," konstatoval ministr. Zvyšovat se bude zřejmě ale i cena povrchové vody, pro čtyřčlennou rodinu to bude kolem 80 korun ročně.

 

Foto: Wikipedia, VitVit, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme