MŽP chce dát na zakázku na výzkum kvůli suchu 29,3 milionu korun

Na vývoj předpovědního modelu HAMR, ověření efektů opatření v boji se suchem či na výzkum na posílení zásob podzemní vody dá od letošního září do konce roku 2021 ministerstvo životního prostředí 29,3 milionu korun. Počítá s tím v připravované veřejné zakázce Výzkumný projekt SUCHO II 2019-2021, o které v pondělí bude informována vláda.

4 min. čtení

Ministerstvo chce zakázku zadat Výzkumnému ústavu vodohospodářskému, jehož je zřizovatelem.

První verzi internetového předpovědního systému HAMR spustil úřad v prosinci. Veřejnost se může dozvědět, kde je na českém území sucho a jak závažné je. Model nabízí i údaje o aktuálním stavu řek, půd i hladin podzemních vod či informace o možném nedostatku vody. V další fázi má systém obsahovat takové komponenty, které pomohou vodoprávním úřadům, správcům povodí a komisím pro sucho rozhodovat například o optimalizaci nakládání s vodou při jejím nedostatku.

Peníze mají podle materiálu, který má ČTK k dispozici, jít také na zkoumání vlivů opatření kvůli suchu na kvalitu a množství vody ve vodním toku. Předloni byl monitoring zřízen na deseti místech, sledování se koná dva až tři roky před a minimálně stejnou dobu po realizaci opatření. Kromě zachování měření je v plánu rozšíření o sledování vlivu kůrovcové kalamity na vodní režim či o lokalitu, kde jsou připravovány komplexní pozemkové úpravy.

Financován má být také projekt na změnu v hospodaření s podzemní vodou.
První část cílí na podporu využívání technologií řízené dotace ke zvyšování zásob podzemních vod. Druhá část projektu je zaměřena na podrobné stanovení přírodních zdrojů podzemních vod a jejich využití operativním řízením.

Zakázka také počítá s analýzou nadlimitních odběrů Jihomoravského kraje, kterou by mělo být stanoveno skutečné množství všech evidovaných odběrů vody oproti povolenému množství. Výsledky budou podle dokumentu využity pro odhad budoucí potřeby vody pro obyvatelstvo, energetiku, zemědělství a průmysl v kraji.

Financování veškerých aktivit bude zajištěno ze státního rozpočtu. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v únoru uvedl, že úřad výzkum týkající se boje se suchem v příštích sedmi letech podpoří zhruba dvěma miliardami korun.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme