MZe: Peníze na protipovodňová opatření letos vzrostou na 2,2 mld.

Na protipovodňová opatření by letos mělo v rámci programu ministerstva zemědělství (MZe) jít 2,2 miliardy korun, bezmála o 200 milionů Kč více než před rokem. Vyplývá to z informačního materiálu určeného pro středeční jednání vlády. Dalších 323 milionů Kč má letos směřovat na rekonstrukce či odbahnění rybníků a vodních nádrží.

4 min. čtení

Oba programy jsou z většiny financovány z úvěru, který si Česko vzalo u Evropské investiční banky.

Podnětem pro rozsáhlejší protipovodňové investice byly velké záplavy v nedávné minulosti, zejména v letech 1997 a 2002. Velká voda za posledních 15 let způsobila v Česku škody za více než 170 miliard korun a vyžádala si 123 lidských životů.

V první etapě programu Prevence před povodněmi se v letech 2002 až 2007 uskutečnilo 435 především technických opatření za čtyři miliardy korun. Stavby podle MZe ochránily před povodněmi více než 315.000 lidí a majetek v hodnotě přesahující 240 milionů Kč.

V navazující druhé etapě programu zahájené v roce 2007 bylo dosud vyčerpáno více než osm miliard Kč. S letoškem odhaduje MZe celkovou investovanou částku na 10,3 miliardy Kč. V rámci aktuální etapy vzniká například ve středočeských Zálezlicích zničených záplavami v roce 2002 nový protipovodňový val za 160 milionů korun. Stavba začala loni v září, dokončena by měla být letos.

Na obnovu, odbahnění a rekonstrukce rybníků a vodních nádrží má od roku 2007 jít včetně letos předpokládané částky celkem 3,4 miliardy korun. Proti povodním by měly pomoci také pozemkové úpravy. V jejich rámci má být v sedmiletém období proinvestováno zhruba 760 milionů Kč, do čehož je zahrnuto i letošních zhruba 40 milionů korun.

Již dříve MZe uvedlo, že v třetí etapě programu by od příštího roku mělo na ochranu před povodněmi každoročně směřovat zhruba 1,7 miliardy korun . Částka je určena především na řízené rozlivy povodní, poldry či vodní nádrže.

Ministerstvo životního prostředí využívá na projekty protipovodňové ochrany peníze z evropských fondů. Do konce roku 2013 počítá s využitím několika miliard korun z programu Životní prostředí, jde o projekty zlepšení systému povodňové služby, mapování rizik a projektování přírodě blízkých opatření.

Do budování protipovodňové ochrany investoval stát v posledních 15 letech zhruba 20 miliard korun. Do konce roku by to mělo být 25 miliard korun.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme