Ministerstvo zemědělství dává naději neúspěšným žadatelům u SFŽP

Příkladem může být středočeský Milín, kde rekonstrukci nové čistírny odpadních vod spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství. Ministr Ivan Fuksa včera čističku v Milíně navštívil.

4 min. čtení

Milín nedaleko Příbrami se může pochlubit nově zrekonstruovanou čistírnou odpadních vod. Moderní zařízení, které je nyní ve zkušením provozu, stálo 23,5 milionu korun. Na jeho financování se kromě obce a kraje podílelo částkou 10,6 milionů také Ministerstvo zemědělství.

Při rekonstrukci se nezapomnělo ani na současný trend rozvoje Milína, proto nová technologie zvládne vyčistit vodu až pro 2 300 obyvatel. V Milíně dnes přitom žije přes 1 700 lidí. „Do obce se jich stěhuje stále více, proto jsme chtěli, aby rekonstrukce byla efektivní a nová čistička sloužila obci ještě řadu let i při neustálém nárůstu obyvatel,“ uvedl starosta obce Pavel Nekl.

Původní čistička kapacitně obci nestačila a nesplňovala přísné emisní ukazatele.
„Byla postavena již v roce 1958, proto musela projít kompletní rekonstrukcí a modernizací celého procesu čištění odpadové vody,“ uvedl starosta Nekl. Rekonstrukce milínské čističky začala v roce 2009 a v prosinci loňského roku spustila obec její zkušební provoz. Ten nyní poběží rok a dva měsíce.

Čistička funguje na mechanicko-biologické bázi, její součástí jsou i nové technologické procesy. Kromě mechanického předčištění vody je to i zcela nová biologická část čištění odpadních vod, kterou původní zařízení nemělo.

Obec na projaktu začala pracovat v roce 2004, kdy si nechala vypracovat první studie. Po neúspěchu její žádosti o dotaci u Státního fondu životního prostředí se obrátila na Ministerstvo zemědělství, které jí v roce 2009 uvolnilo dotaci ve výši 10 milionů korun.

„Ministerstvo v rámci programu Výstavba a obnova infrastruktury vodovodů a kanalizací pravidelně podporuje po celé republice obce, které chtějí vybudovat či zmodernizovat vodovodní zařízení nejrůznějších typů. Od čističek přes samotné vodovody, rozvody či kanalizace. Jen loni vložilo do tohoto programu dvě miliardy korun,“ uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa.

 

krizovy odkaz
 

 

Pro letošní rok ministerstvo počítá pro dotační program "Výstavba a obnova vodovodů a kanalizací II" s částkou 1,7 miliard korun. Obce, které by rády tohoto programu využily, mohou o dotace žádat průběžně.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství
Foto: Wikipedie, Chmee2, licence GNU


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme