Mrazy skončily, problémy s praskajícím potrubím nikoliv

V minulých týdnech způsobily mrazy v celé republice značnou řadu škod na potrubích či vodoměrech. Následné oteplení však vodohospodářům klid nepřineslo. Na přelomu týdne opět vyjížděli k desítkám havárií.

4 min. čtení

Na vině je promrzlá půda, která začala vlivem tepla pracovat. "Při oteplení dochází vlivem pohybu hornin k tlaku na trubky a ty starší to často nevydrží," uvedla příčinu mnoha poruch Lenka Kozlová, mluvčí Středočeských vodáren. Vyšší teploty se projevily i táním ledu v armaturách naplněných vodou a jejich následným praskáním. Vodohospodáři si tedy po týdnech havárií kvůli mrazu neodpočinuli ani o víkendu.

Severomoravské vodovody registrovali každý den několik set telefonátů o poruchách a museli opět posílit tým dispečerů i poruchových čet. Nejinak tomu bylo i v ostatních krajích České republiky. V Říčanech u Prahy bylo v pátek po havárii 1700 lidí bez pitné vody, podobně to dopadlo i v Příbrami.

V Havířově byl kvůli prasklé trubce vyplaven kryt civilní obrany. Vedoucí areálu Ladislav Špais situaci okomentoval slovy: "Při pravidelné kontrole jsme zjistili, že je tady pohroma. Voda se valila proudem po schodech až do krytu, kde zatopila mnoho místností". Vzhledem ke specifičnosti místností bude oprava škod dlouhodobou a složitou záležitostí.

V Lánech na Kladensku poruchy vodovodu vyřadily z provozu téměř celou obec včetně základní školy. V Plzni si vodohospodáři stěžují zejména na problémy v nejstarších částech města. Vodovodní trubky jsou zde totiž ještě původní, z konce 19.st., a tak praskají doslova jedna za druhou. Podobně jsou na tom v Severních Čechách, kde vodárny řeší každý den až desítku větších havárií či v Praze, kde je největším problémem sehnat instalatéra pro domácí opravy.

"V nejbližších dnech bude havárií pravděpodobně přibývat, ale nemělo by dojít k extrémní poruchovosti jako za uplynulých 14 dní," uvádí mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Ondřej Pokorný.


Zdroj: Anna
Ticháčková

Zdroj: Anna Ticháčková

Doporučujeme