Mrazy dál ničí vodovody, na severu Čech je bez vody 15.000 lidí

Mrazy dál ničí vodovodní potrubí na severu Čech, dnes dopoledne je v Ústeckém a Libereckém kraji bez vody minimálně 15.000 lidí. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) evidují od rána více než desítku větších havárií. Jakmile jednu odstraní, praskne voda jinde.

2 min. čtení

Zatím jde pořád o důsledek dlouhodobě nízkých teplot, řekla ČTK mluvčí SČVK Iveta Kardianová.

Vodovodní trubky začaly na severu Čech praskat ve velkém na začátku minulého týdne, jak začala postupně promrzat zem do stále větších hloubek. A i když mrazy už trochu polevily, rozsah havárií se pořád spíš stupňuje. Zřejmě největší havárie letošního roku se stala v noci na dnešek v Žatci; bez vody bylo 41 ulic a jedna přilehlá vesnice, dohromady s 8000 obyvateli. "Tam už se nám podařilo potrubí opravit a začali jsme ho napouštět, obnovení dodávek očekáváme okolo poledne," řekla Kardianová.

Bez vody je i více než 2000 lidí v Liberci, 1830 lidí v Lomu u Mostu nebo 1666 lidí v Bílině na Teplicku. "Všichni technici SČVK jsou nyní v terénu a opravují, ale je toho opravdu hodně," dodala mluvčí. U vodovodů neplatí, že oteplení okamžitě zlepší situaci, spíš naopak. Rozmrzající půda se často začne hýbat a dál poškozuje vodovody.

Zdroj: SČVK

Foto: Wikipedie, Rawac, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme