MPO má do konce listopadu zanalyzovat regulaci ve vodárenství

Ministerstvo průmyslu a obchodu má do konce listopadu zanalyzovat možné varianty koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Vyplývá to z dnes schváleného materiálu, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.

2 min. čtení

Počet navrhovaných variant se zúžil na dvě, přičemž podle jedné z nich by měl ceny vody upravovat Energetický regulační úřad (ERÚ). Druhá varianta počítá s ponecháním současného roztříštěného stavu, ovšem s lepší koordinací činnosti. Vodárenské firmy nesouhlasí s možností, aby regulace spadala pod ERÚ. Tvrdí, že změna by zdražila vodu. Od možnosti vzniku úplně nového regulátora vláda upustila.

"MPO má za úkol analyzovat navrhované varianty, konečný termín je konec listopadu. Pokud bude tlak ze strany Evropské komise, tak jsme schopni i lhůtu zkrátit. Následně vláda přijme koncepční rozhodnutí a pak se připraví příslušné zákony," uvedl Sobotka.

Podle předkladatelů má návrh umožnit, aby české vodárenství mohlo čerpat v nadcházejícím období miliardové dotace z Bruselu.

Vodárenské firmy v Česku návrh, aby ceny vody reguloval ERÚ, odmítají. Změna by podle nich zvýšila administrativní zátěž pro vodárenské firmy, města a obce a v konečném důsledku zdražila vodu pro zákazníky. Současný systém regulace vodárenství je podle sdružení dostatečný. Vodohospodáři ministerstvu vyčítali, že návrhu nepředcházela analýza dopadů a nebyli do jeho přípravy zapojeni.

Foto: Aktron, Wikipedia, licence 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme