Moravskoslezští vodohospodáři zahájili plošnou deratizaci kanálů

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, zahájila deratizaci kanalizační sítě. Proti nekontrolovatelnému množení potkanů rozmístí na 1844 kilometrech kanalizačních sítí a související infrastruktury přes 3,3 tuny návnad, tedy 42.000 kusů. 

3 min. čtení

ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

"Cílem je udržet počet potkanů v síti na stabilizované úrovni. Deratizace byla zahájena na začátku dubna v Havířově, následovat bude Český Těšín a postupně další města a obce na Karvinsku, Třinecku a Frýdecko-Místecku. V květnu bude následovat Novojičínsko a Opavsko,"
uvedl Síbrt.

Efektivitu deratizace podle něj zvyšuje, když se k ní ve stejnou dobu připojí s deratizací svých prostor a objektů města a obce, případně podniky, především výrobci potravin a vývařovny. "Důležitá je koordinace aktivit zúčastněných stran. Můžu konstatovat, že s většinou měst a obcí je spolupráce v této oblasti velmi dobrá. Deratizace pro naši společnost realizují specializované firmy ve spolupráci s našimi zaměstnanci, kteří jim zpřístupňují kanalizační síť," uvedl ředitel kanalizací SmVaK Jan Tlolka.

Velkým problémem podle něj je vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. "Potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují. Snažíme se o tomto problému veřejnost informovat a vzdělávat už od základních škol, ale situace se v tomto ohledu zásadně nelepší," uvedl Tlolka.

Síbrt uvedl, že v případě potřeby každoročně na podzim následuje takzvaná ohnisková deratizace, která řeší zejména problematická místa. "V případě, že se v některé lokalitě objeví problémy s větším množství potkanů, je situace vždy řešena operativním zásahem," dodal.

SmVaK jsou jednou z největších vodohospodářských firem v zemi. Firma má přes 860 zaměstnanců.

Foto: Wikipedia, Reg Mckenna, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme