Moravskoslezští vodohospodáři otevřou lidem některé provozy

Vodohospodáři chystají k blížícímu se Dni vody řadu akcí, při nichž umožní lidem dostat se do prostor, kam se běžně podívat nemohou. Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) otevřou například úpravnu vody ve Frýdlantu nad Ostravicí-Nové Vsi na Frýdecko-Místecku. 

5 min. čtení

Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zpřístupní ústřední čistírnu odpadních vod v Přívoze a úpravnu vody v Nové Vsi. Oznámili to mluvčí společností. Světový den vody připadá na 22. března.

 

SmVaK své provozy otevře v sobotu 19. března. Kromě frýdlantské úpravny budou lidé moci navštívit i významné čistírny odpadních vod v Opavě, Novém Jičíně, Karviné a Sviadnově na Frýdecko-Místecku. V úpravně ve Frýdlantu bude kromě exkurze připravena na místním polygonu také ukázka toho, jak lokalizovat poruchy na vodovodní síti a trasovat potrubí.

"Zaměstnanci provozů čistíren budou návštěvníkům například vysvětlovat, co do kanalizace nepatří a jaké problémy nevhodné látky a předměty vhozené do odpadu v procesu čištění odpadních vod přinášejí," uvedl mluvčí SmVaK Marek Síbrt. Prohlídky provozů budou začínat v každou celou hodinu od 08:00 do 12:00.

Den otevřených dveří v čistírně v Přívoze připravují ostravští vodaři na sobotu 2. dubna. Mluvčí OVAK Radka Vanková uvedla, že pracovníci mimo jiné předvedou princip čištění kanalizace za pomocí tlakové trysky na čistícím trenažéru včetně operativního osvětlení pracovního prostoru osvětlovacím balonem. "Zažijete v akci kamerové vozidlo s vozíkovou kamerou a nahlédnete do potrubí v reálném provozu. Uvidíte sestup pracovníka do kanalizace skrze šachtici v plné výbavě," uvedla Vanková.

Prohlídky se budou konat v 09:00, 11:00, 13:00 a 15:00. Den otevřených dveří v Úpravně vody Ostrava-Nová Ves podnik chystá až na 7. května.

Prohlídky jsou zdarma. Vodohospodáři ale upozorňují, že jejich kapacita je omezená a zájemci se musí předem zaregistrovat. V případě SmVaK se musí přihlásit na telefonním čísle 596 697 233, případně na emailu jana.kubickova@smvak.cz.

U OVAK je nutné vyplnit rezervační formulář na internetových stránkách podniku www.ovak.cz.

Den vody si připomenou i děti v Krnově na Bruntálsku, kde se v sobotu 19. března uskuteční vycházka Putování ke studánce. "Děti budou na trase plnit úkoly, potkají lesní bytosti a u Jelení studánky je přivítá vodník. Na Ježečkově paloučku je pak čeká sladká odměna, teplý čaj a možnost si opéct špekáčky," popsala mluvčí krnovské radnice Dita Círová. Start dvouapůlkilometrové trasy bude mezi 08:30 a 10:00 u sanatoria na Ježníku.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme