Moravskoslezští hygienici zahájili kontrolu přírodních koupališť

Moravskoslezští hygienici už zahájili pravidelnou kontrolu kvality vod v přírodních koupalištích. V regionu budou sledovat vodu na 23 místech a také na dvou přírodních koupalištích s provozovatelem. Jde o hlučínskou štěrkovnu a takzvané Karvinské moře. První rozbory ukázaly, že kvalita vody je na většina kontrolovaných míst dobrá. ČTK to sdělila krajská hygienička Helena Šebáková.

2 min. čtení

První odběry před letní sezónou hygienici provedli v minulém týdnu na Novojičínsku a Frýdecko-Místecku. Kontrolovali tam nádrže Kacabaja, Údolí mladých a Větřkovice, Žermanickou přehradu a nádrže Brušperk a Baška.

Začátkem tohoto týdne byly odebrány vzorky vody na Bruntálsku, konkrétně na Slezské Hartě, rybnících Tvrdkov a Bohušov, vodní nádrži Edrovice a lomu Svobodné Heřmanice. Na Opavsku zkontrolovali hygienici Stříbrné jezero a v okrese Karviná Těrlickou přehradu, Kališovo jezero a vodní nádrž Vrbice.

"Laboratorní analýzy prokázaly v legislativně stanoveném rozsahu vyhovující kvalitu vody na všech uvedených nádržích, s výjimkou vodních nádrží Brušperk a Těrlická přehrada, kde s ohledem na výskyt cerkárií v minulých koupacích sezónách hrozí riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou,"
uvedla Šebáková. Cerkárie jsou larvy motolic, které mohou způsobit kožní onemocnění.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách www.khsova.cz.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme