Moravskoslezští hygienici už sledují vodu ke koupání v přírodě, vyhovuje

I přes nepřízeň počasí zahájili hygienici v Moravskoslezském kraji pravidelné sledování kvality vody ke koupání ve volné přírodě. Voda ve všech nádržích, z nichž už odebrali vzorky, pro koupání vyhovuje. 

4 min. čtení

Ve vodní nádrži v Brušperku, v Těrlické přehradě a ve Vrbickém jezeře však nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou, protože se tam cerkárie nebo onemocnění vyskytly v minulých letech. Vyplývá to z informací, které Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě zveřejnila na svých internetových stránkách.

Hygienici už letos dostali informaci o výskytu svědivé vyrážky v souvislosti s koupáním v Těrlické přehradě. Jednalo se ale o oblast vzdálenou více než 100 metrů od nejbližšího sledovaného koupacího místa. "Výsledky analýz, získané sběrem plžů před zahájením letošní koupací sezony v uvedených třech nádržích, zatím nepotvrdily vylučování cerkárií způsobujících cerkáriovou dermatitidu," uvedla KHS.

Hygienici tento a minulý týden odebrali vzorky v okrese Nový Jičín v nádržích Kacabaja v Hodslavicích, Údolí mladých v Bílovci, Čerťák v Novém Jičíně a Větřkovice v Kopřivnici a v okrese Frýdek Místek v Žermanické přehradě a nádržích Olešná, Brušperk a Baška. Na Bruntálsku prověřili přehradu Slezská Harta, rybníky Tvrdkov a Pod hradem v Bohušově, vodní nádrž Edrovice a lom Svobodné Heřmanice, na Opavsku Stříbrné jezero a nádrž v Budišově nad Budišovkou a na Karvinsku Těrlickou přehradu a Kališovo a Vrbické jezero v Bohumíně. Kontrolu kvality vody zajistil i provozovatel jezera v Hlučíně.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě najdou zájemci na internetových stránkách KHS. Na všech sledovaných místech jsou rovněž k dispozici informační tabule se všeobecnými informacemi o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme