Moravskoslezští hygienici budou kontrolovat méně koupacích míst

Moravskoslezští hygienici budou letos v regionu monitorovat kvalitu vody na 20 koupacích místech. Je to méně než v minulých letech, loni hygienici kontrolovali 23 míst. Důvodem snížení počtu kontrolovaných míst jsou opravy nádrží. Koupací sezona letos potrvá od 31. května do 1. září. 

4 min. čtení

Ještě před jejím zahájením ale hygienici provedli první odběry vzorků vody. Neodhalili závažnější nedostatky, řekla ČTK krajská hygienička Helena Šebáková.

"Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje zajišťuje kontroly kvality vody na povrchových vodách ke koupání, které nemají svého provozovatele,"
uvedla Šebáková. Počet kontrolovaných míst se letos snížil kvůli stavebním pracím na vodních nádržích Čerťák, Kacabaja a Bílovecký rybník – Údolí mladých.

Na Bruntálsku budou letos hygienici kontrolovat vodu na Slezské Hartě, rybnících Tvrdkov, Bohušov a Edrovice a v lomu ve Svobodných Heřmanicích. Na Frýdecko-Místecku to budou Žermanická přehrada, přehrada Olešná a také vodní nádrže Brušperk a Baška, na Karvinsku pak Těrlická přehrada. Na Novojičínsku se vzorky vody budou odebírat z nádrže Větřkovice v Kopřivnici a na Opavsku ze Stříbrného jezera a nádrže v Budišově nad Budišovkou.

"Na základě výsledků laboratorních analýz byla kvalita vody na všech nádržích vyhodnocena jako vyhovující. Výjimkou je vodní nádrž Brušperk. Na této nádrži byla v minulých koupacích sezonách prokázána ve vodě přítomnost cerkárií, které jsou původci cerkáriové dermatitidy. V souvislosti s koupáním v této nádrži byly v roce 2017 hlášeny dva případy tohoto onemocnění,"
uvedla Šebáková.

Cerkáriová dermatitida se projevuje zarudnutím kůže, vyrážkou a intenzivním svěděním. Masivní infekce může způsobit otoky končetin, zvýšenou teplotu, nevolnost či průjem. Podle Šebákové lze předpokládat, že se situace bude opakovat i v letošní koupací sezóně. Koupání v nádrži je proto rizikové.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách www.khsova.cz.

Foto: Wikipedia, Juandev, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme