Moravskoslezský kraj přispěje obcím na vodohospodářské stavby i studie

Moravskoslezský kraj přispěje nejmenším obcím na vodohospodářské stavby i na studie, které se týkají způsobu nakládání se srážkovými a odpadními vodami. V dotačním programu má pro zájemce připraveno 15 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

3 min. čtení

"Menší obce z našeho regionu mohou získat finance na vodohospodářskou infrastrukturu. Kraj nabízí dotace na výstavbu a rekonstrukce kanalizací, čistíren odpadních vod, vodovodních sítí a úpraven pitné vody. Od kraje mohou na tyto stavby získat až pět milionů korun,“ uvedla radní kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS).

Krajská dotace je určena obcím do 2000 obyvatel. Požádat si o ni případně mohou i obce do 5000 obyvatel, a to v případě, že projekt řeší likvidaci odpadních vod nebo zásobování pitnou vodou v lokalitě s počtem do 500 obyvatel.

Mimo samotných projektů mohou obce z dotace hradit také studie, získat na ně mohou až 400.000 korun. Peníze lze využít například na studie, které posoudí, zda je pro obec vhodná výstavba centrální čistírny odpadních vod nebo několika menších lokálních. "Studie také mohou navrhnout, jak vyřešit nakládání se srážkovými vodami, nebo zda je určitá konkrétní lokalita vhodnější spíš k zasakování. Téma sucha je stále aktuálnější, a tak je na místě obce podpořit, aby s vodami nakládaly co nejsmysluplněji a co nejšetrněji vůči životnímu prostředí," doplnila radní.

Krajský úřad bude žádosti o dotace přijímat od 29. listopadu do 7. ledna příštího roku. Podrobné informace o vyhlášených dotačních programech jsou k dispozici na webových stránkách kraje.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme