Moravskoslezské vodohospodářské podniky byly loni v zisku

Trojice nejvýznamnějších vodohospodářských společností v Moravskoslezském kraji byla v loňském roce v zisku, přesná čísla ale ještě firmy neznají. Do rekonstrukcí a modernizací svých sítí a zařízení loni společnosti investovaly stovky milionů korun.

6 min. čtení

Novinářům to dnes řekli zástupci Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK), Ostravských vodáren a kanalizací (OVAK) a Povodí Odry.

 

"Předběžné výsledky jsou srovnatelné s předchozím rokem. Obrat byl zhruba 2,1 miliardy a hrubý zisk před zdaněním se blíží 400 milionům korun," řekl generální ředitel SmVaK Miroslav Kyncl. Společnost OVAK měla loni podle generálního ředitele Petra Konečného obrat přes jednu miliardu korun, byl mírně vyšší než v roce 2011.

 

Generální ředitel státního podniku Povodí Odry Miroslav Krajíček řekl, že podnik loni vytvořil zisk 15,247 milionu korun při celkových nákladech 680 milionů korun, meziročně byly náklady o 12 milionů nižší. Celkové výnosy za rok 2012 činily 703 milionů, o 9,5 milionu korun méně než před rokem.

Do rekonstrukcí a modernizací investovaly loni SmVaK 505 milionů korun, dalších 100 milionů šlo do oprav. "Z těch významných akcí to byly rekonstrukce a modernizace čistírny Nový Jičín nebo velká oprava vodovodního přivaděče Doubrava – Karviná, což byla i technická zajímavost, kdy do stávajícího potrubí se vtlačovalo nové potrubí," řekl Kyncl. Letos chce společnost investovat nejméně 515 milionů korun. "Půjde to zejména do rekonstrukcí a modernizací vodovodních sítí. Hodně prostředků budeme také vkládat do oprav stokových sítí, kde celá řada z nich už je na konci životnosti," řekl Kyncl. Se 100 miliony počítá společnost do oprav.

OVAK jsou jen provozovatelem infrastruktury, která patří městu Ostrava. To používá na investice nájem, který mu vodárny platí. "Město za loňský rok do infrastruktury investovalo kolem 300 milionů korun. My sami jsme do provozního majetku investovali přes 30 milionů korun," řekl Konečný.

Povodí Odry zahájilo loni devět akcí z programu prevence před povodněmi v hodnotě 265 milionů korun. Všechny budou dokončeny letos. Mezi nejvýznamnějšími je například výstavba drenážní štoly na přehradě Šance nebo úprava říčky Sedlnice. Zhruba 100 milionů korun letos podnik investuje do přípravy dalších projektů.

Všechny tři vodohospodářské podniky loni zaznamenaly další pokles spotřeby vody. Podle Kyncla činila v roce 2011 spotřeba pitné vody na osobu a den 92 litrů, loni to bylo 90 litrů. "Já už si myslím, že to není nějakým šetřením, ale je to spíše modernizací bytového fondu. Nové pákové baterie, myčky, pračky, to vše vede k úsporám pitné vody," řekl Kyncl. Zajímavostí podle něj je, že po dlouhodobých poklesech mírně stoupl průmyslový odběr, zhruba o 350.000 až 400.000 metrů krychlových oproti předchozímu roku. "To bereme jako příznivou zprávu o hospodářství tady v regionu," dodal Kyncl.

Konečný řekl, že pokles odběru vody je obecně dán snahou o hledání úspor zejména u průmyslových podniků. Spotřeba vody se ale podle něj snižuje i kvůli poklesu počtu obyvatel Ostravy v posledních letech. "Za loňský rok odhadujeme, že pokles byl kolem dvou procent," řekl Konečný.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme