Moravská vodárenská za minulý týden řešila na Zlínsku 51 poruch

Společnost Moravská vodárenská v minulém týdnu řešila na Zlínsku kvůli mrazům celkem 51 poruch. Za takzvaného běžného stavu jsou v regionu řešeny v průměru dvě až tři poruchy denně, nyní jich bylo kolem sedmi za den, řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Helena Koutná.

3 min. čtení

Další poruchy vodárenští odborníci očekávají při oblevě, jakmile rozmrznou vodoměry například v rekreačních objektech, kde pak hrozí třeba vyplavení sklepů.

Největší havárie se minulý týden stala v obci Vysoké Pole, kde prasklé potrubí vyprázdnilo vodojem.
"Na noc se tedy musel zavřít přívod pitné vody do obce, aby se vodojem mohl naplnit a mohla se začít hledat porucha. Ta byla na druhý den, tedy v sobotu, nalezena a opravena. V obci byla po dobu této dlouhé odstávky přistavena cisterna s náhradním zásobováním vodou ve vytápěné budově hasičské zbrojnice," uvedla Koutná.

Silný mráz kromě toho, že byl původcem poruch, také komplikoval zmírňování jejich následků i opravy. "V těchto mrazech nelze umisťovat cisterny s náhradním zásobováním do ulic, protože kohouty na vodu by zamrzly. Opravy poruch se protahují tím, že nyní to je již jeden metr půdy, který je promrzlý. Tato vrstva se napřed musí rozbít strojově a pak se teprve může začít kopat ručně," poznamenala Koutná.

Dělníci minulý týden na Zlínsku opravovali 34 poruch na vodovodních řadech, 15 poruch na přípojkách a dva zamrzlé vodoměry. U porouchaných vodoměrů v lepším případě praskne vrchní sklíčko, v horším pak voda vytopí prostory, ve kterých je měřidlo umístěno, a tam napáchá škody. Vodárny proto své zákazníky opakovaně nabádají k tomu, aby vodoměry před mrazem chránili. Za případné škody totiž plně zodpovídá odběratel, uzavřela Koutná.

Foto: Wikipedie, Ondrej.konicek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme