Moravská vodárenská nabízí levnějí rozbory vody ze studní

Zvýhodněné rozbory vody ze studní nabízí lidem společnost Moravská vodárenská. Přestože Moravu záplavy nepostihly, po vydatných deštích se může zhoršit kvality vody. Majitelé studní do konce září zaplatí za rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody 750 korun.

1 min. čtení

Obvyklá cena je 950 korun, řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Markéta Bártová.

Voda v soukromých studních nepodléhá žádné pravidelné povinné kontrole. V letech 2011 a 2012 provedla Moravská vodárenská podle Bártové 700 rozborů, 80 procent vzorků neodpovídalo alespoň v jednom parametru. "Nejčastěji nevyhovovaly mikrobiologické ukazatele. V některých případech byly překročeny limity dusičnanů a také limity pro hodnotu manganu nebo železa," uvedla mluvčí.

Necelých deset procent obyvatel v republice je trvale zásobováno vodou z domovních nebo veřejných studní. Vedle toho mnoho lidí používá vodu ze studní na chatách a chalupách o víkendech a dovolených.

Moravská vodárenská provozuje vodohospodářskou infrastrukturu pro města, obce a průmyslové podniky v okresech Olomouc, Prostějov a Zlín. Zásobuje více než 400.000 obyvatel, má 472 zaměstnanců a provozuje 30 úpraven vody, 158 vodojemů a 29 čistíren odpadních vod.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme