Moravská Třebová se snaží zlepšit protipovodňová opatření

Moravská Třebová se snaží zlepšit protipovodňová opatření, která chrání město i blízké okolí. Záplavám by měly zabránit úprava vodní nádrže na Třebůvce a vybudování poldru mezi obcí Útěchov a Boršovem, částí Moravské Třebové.

2 min. čtení

"Investorem by měl být státní podnik Povodí Moravy, město ale musí projektům napomáhat ke vzniku a naléhat na jejich uskutečnění," řekl včera ČTK vedoucí odboru životního prostředí radnice Moravské Třebové Pavel Báča.

Vodní nádrž nemá jako hlavní funkci ochranu před povodněmi, odstraněním asi 25.000 krychlových metrů sedimentů se však zvětší její retenční schopnost. Příští rok by se měl také rekonstruovat bezpečnostní přeliv.

Poldr u Boršova se plánuje již od 90. let minulého století a je i v územních plánech. V roce 2007 nechala Moravská Třebová zpracovat projektovou dokumentaci pro územní řízení, kterou předala Státnímu pozemkovému úřadu Svitavy. Ten nyní řeší vlastnické vztahy k pozemkům. Poldr by měl zadržet asi půl milionu krychlových metrů vody.

"Je to běh na dlouhou trať, město ale musí tlačit investory, aby se opatření uskutečnila," uvedl Báča.

V současnosti také Lesy České republiky upravují koryto Stříbrného potoka na dvacetiletou vodu. Město chce poté rekonstruovat mosty na zvýšený průtok.

Povodně Moravskou Třebovou a okolní obce zasáhly v roce 2002, problémy byly také při tání sněhu v letech 2004 a 2005. Tehdy voda zaplavila místní část Sušice a Olomouckou ulici, škody způsobila i v Boršově a Útěchově.

 

Zdroj: Wikipedia, palickap, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme