Moravská Třebová se připojuje k nové kanalizaci

Moravské Třebové se daří přesvědčovat obyvatele, aby se připojili na nově budovanou kanalizaci v okrajových částech města. Radnice uspořádala veřejná setkání s tamními lidmi, projektanti s každým vlastníkem domu projednávají jeho kanalizační přípojku.

3 min. čtení

Projekt zajistí kanalizaci i pro ty části Třebové, které byly dříve samostatnými vesnicemi a s městem později srostly. Po jeho dokončení budou na kanalizaci napojeny téměř všechny z 4000 domácností v Moravské Třebové.

"V části Udánky, kde je proces oslovování a vyjednávání už dokončen a kde se má budovat asi 120 přípojek, se nechce připojit jen jeden občan," uvedl vedoucí odboru rozvoje města Netolický.

Výstavba 22 kilometrů dlouhé kanalizace v Udánkách, Boršově a Sušicích a modernizace čistírny odpadních vod je největší investiční akcí v historii města. Bude stát asi 255 milionů korun, od státu a Evropské unie radnice získá 75 procent uznatelných nákladů, zbytek zaplatí z rozpočtu a úvěru. Modernizace čistírny skončí letos, do konce příštího roku by se mělo na novou kanalizaci napojit 500 domácností.

Město motivuje majitele domu k připojení tím, že jim zdarma zpracuje stavební projekt přípojky a vyřídí za ně všechna potřebná povolení. Lidé si mohou na zaplacení stavebních prací vzít výhodný úvěr od radnice, některé činnosti, například vykopání rýhy a její zasypání po položení potrubí, si mohou udělat svépomocí. Obyvatele bude napojení stát v průměru 10.000 korun podle vzdálenosti domu od kanalizační sítě.

Stavbu místy zkomplikovaly nově zjištěné geologické poměry a technické problémy s pískem v trase kanalizace. Podle Netolického to sice náklady mírně zvýší, na podobné případy však pamatuje desetiprocentní rezerva rozpočtu.

 

foto: Wikipedia, palickap, licence


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme