Moravská Třebová letos dokončí výstavbu kanalizace

Moravská Třebová na Svitavsku letos patrně dokončí ve třech místních částech stavbu kanalizace. Podle původního harmonogramu má stavba, která vyjde až na 250 milionů korun, dva roky zpoždění. Některé přípojky k domům se stihnou zapojit letos, část domácností se připojí až příští rok. ČTK to řekl místostarosta Václav Mačát (ČSSD).

4 min. čtení

"Od dubna bychom měli začít propojovat části, které jsou hotové, Sušice, Nádražní ulice a ulice Anenské údolí. Zbytek, co se dodělává, se napojí v příštím roce," řekl Mačát.

Zbývá dokončit stavební práce v Udánkách a Boršově. Na novou kanalizaci se má napojit asi 500 domácností. Aby lidé nemuseli obcházet úřady, radnice jim dokumenty vyřídila. Nepřipojí se asi jen jednotlivci. Podle Mačáta budou v Boršově parcely atraktivnější pro případné kupce.

"Lidé měli komfortní servis, vyřizovali jsme jim povolení, aby se tím nemuseli zaobírat. Zdá se, že naše strategie byla úspěšná," řekl vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Netolický.

Kanalizace měla být hotová už v roce 2012. Harmonogram se ne vždy daří stavební firmě dodržet. Na konci loňského roku byli lidé z Boršova rozčilení, kolem domů měli rozkopané ulice a netekla voda.

"Bylo to trochu chaotické, do toho přišla havárie vody. Potrubí se muselo rozkopat na více místech, do toho začal padat sníh. Situace byla kritická, lidé byli právem nervózní," uvedl Mačát.

Stavební práce by podle odhadů města měly stát 230 milionů korun, 20 milionů korun má radnice rezervu, což je u takto drahých projektů obvyklé. Státní a evropské dotace tvoří 75 procent uznatelných nákladů.

Nákladné projekty i snižující se spotřeba vody ovlivňují cenu vodného a stočného ve městě. Radnice už dokončila stavbu čistírny odpadních vody za desítky milionů korun. Ještě v roce 2005 město počítalo, že spotřeba vody bude 1,1 milionu metrů krychlových ročně, do současnosti klesla na 750.000 metrů krychlových.

Za vodné a stočné letos domácnosti v Moravské Třebové platí 84,20 koruny za metr krychlový. Cena je vyšší než Pardubicích, kde lidé od nového roku platí 80 korun za metr krychlový.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme