Mokřady a tůně na Podblanicku čeká obnova

Mokřady a tůně v devíti oblastech na Podblanicku čeká obnova, cílem je lepší zadržování vody v krajině. Vzniknout má 54 nových nebo obnovených tůní, což povede i k návratu ohrožených druhů rostlin, obojživelníků a hmyzu. 

2 min. čtení

Počítá s tím projekt Voda pro českou krajinu, který uvolnil 1,2 milionu korun na obnovu krajiny nejen kolem Blaníku, ale i v Hořiněvsi na Královéhradecku a oblasti V Krejdách u Žďáru nad Sázavou. ČTK to za iniciativu Voda pro českou krajinu řekla Michaela Juračáková.

Nejrozsáhlejší obnova čeká síť mokřadů a tůní pod horou Blaník, kde hrozí nejen sucho, ale i ztráta biologické rozmanitosti. První terénní práce tam začnou počátkem příštího roku. "Chceme zde revitalizovat krajinu, změnit její vodní režim a vytvořit několik desítek tůní. Na dlouhodobém suchu v Česku se podílí ubývající mokřady, bez kterých voda z přírody velmi rychle odteče pryč. Snahou je proto znovuoživení míst, kde se voda bude moci lépe zadržovat a v období sucha následně postupně uvolňovat," uvedl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Na Podblanicku téměř vymizela řada cenných mokřadních luk kvůli narovnávání vodních toků. Projekt má výrazně podpořit vodní režim. Odborníci očekávají také návrat ohrožených druhů rostlin, obojživelníků, ale i hmyzu. Jde například o vachtu trojlistou, čolka velkého, vážku žíhanou, skokana zeleného nebo raka bahenního.

Foto: Wikipedia, Hidalgo944, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme