Modernizovaný přístav na Baťově kanále ve Veselí zažil úspěšnou sezonu

Zmodernizovaný přístav na Baťově kanále ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku zažil úspěšnou sezonu. Díky možnosti ekologického čerpání benzinu jej využilo 431 plavidel, rekordem bylo 15 lodí za den. V sezoně rozšířený přístav využilo k nočnímu stání 727 lodí a fungovala zde i půjčovna lodí.

Posádky stovek lodí využily přístav i ke krátkodobému stání, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC) Jan Bukovský.

Veselský přístav je aktuálně nejmodernějším na Baťově kanálu, který už řadu let slouží turistům a turistickým plavbám. ŘVC chystá přestavbu dalších přístavů.

„Zájem turistů na Baťově kanále dokládá, jak je potřebná síť bezpečných a ekologických tankovacích stanic. Snažíme se, aby další tankovací stanice brzy vyrostla v přístavu Petrov, a nebudou chybět ani v ostatních budoucích nových přístavech v Hodoníně či ve Starém Městě, které projekčně připravujeme,“ uvedl ředitel ŘVC Lubomír Fojtů.

Velmi oblíbený je také veřejný přístav Petrov ležící v jižní části Baťova kanálu. Ten byl ještě vytíženější a 710 lodí, které zde v letošní sezoně kotvily přes noc, je dosavadním rekordem za dobu jeho provozu od roku 2015. Podle ŘVC se mění složení posádek a stále více se na kanál vydávají rodiny s dětmi.

Celková návštěvnost Baťova kanálu se letos dostala na 75.000 lidí, což bylo o 15.000 více než loni, i když letos byla ve stínu pandemie covidu-19. "Nárůstu počtu turistů na palubách plavidel pomohla zejména větší vytíženost a obsazenost velkých osobních lodí a větší množství skupinových výletů,“ uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek. Příští rok společnost s nadějí vyhlíží návrat školních výletů a organizovaných skupin.

Baťův kanál je nyní splavný na 54 kilometrech od Otrokovic do Skalice, v dobách předcovidových se na něm za sezonu rekreovalo i 90.000 návštěvníků.

Foto: Wikipedia, Manka, licence

Zdroj: ČTK