Modernizace úpravny vody Želivka je za svou polovinou

Modernizace úpravny vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi a zároveň hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu, je za polovinou. Dokončení se očekává závěrem roku a na začátku příštího roku by měla být nová technologie v provozu. Náklady jsou 1,5 miliardy korun, z toho 750 milionů Kč je uhrazeno z Operačního programu Životní prostředí.

2 min. čtení

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) úpravna získá nové filtry založené na granulovaném aktivním uhlí, což by mělo zlepšit kvalitu vody.

"Aktivní uhlí umožní odstranit další látky, jako jsou pesticidy, rezidua pesticidů, která už se samozřejmě dlouhodobě nepoužívají, nesmějí se prodávat a používat, ale ještě někde mohou zůstávat ve vodách," uvedl Brabec, který si dnes areál prohlédl s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD).

Brabec poukázal i na to, že v okolí vodárenské nádrže je mnoho zemědělských podniků. Toman připomněl, že zemědělci se před časem zavázali v povodí Želivky omezit používání pesticidů. Do pilotního projektu se zapojilo 16 subjektů. "Teď se nám hlásí další dva zemědělci, takže jich celkem bude 18," uvedl ministr. Podobná praxe by podle něj měla být v budoucnu i v okolí dalších vodárenských nádrží.

Vodárenská nádrž Švihov na Želivce zásobuje pitnou vodou nejen Prahu, ale i další regiony, celkem dodává pitnou vodu pro 1,3 milionu obyvatel.

Foto: Wikipedia, Stribrohorak, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme