Modernizace kladenské čistírny odpadních vod je hotová

Modernizace kladenské čistírny odpadních vod je hotová, práce trvaly více než rok. Společnost Vodárny Kladno - Mělník, která je majitelem infrastruktury, za ni zaplatila zhruba 160 milionů korun. Na jaře jsou v plánu ještě dokončovací práce, ale hlavní část skončila k poslednímu prosinci loňského roku.

3 min. čtení

ČTK to řekla mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Středočeské vodárny provozují vodovodní síť na Kladensku, Mělnicku a v části sousedních okresů.

Oprava a modernizace čistírny začala předloni a hotová měla být minulý rok na jaře. "K prodloužení rekonstrukce došlo především v důsledku výrazného statického narušení vyhnívacích nádrží," uvedl ředitel společnosti Vodárny Kladno – Mělník Petr Schönfeld. Po modernizaci technologií je nyní provoz čistírny ekologičtější a splňuje veškeré nejnovější normy.

Do konce dubna mají být hotové poslední práce na kalovém a plynovém hospodaření a na vyhnívacích nádržích. Zbývají ještě poslední úpravy terénu a silnice. Čistírna také bude mít nový záložní zdroj vytápění. Aktuálně se o něj stará bioplyn z vlastních zdrojů, jako záložní zdroj bude přiveden zemní plyn.

Loni na jaře začalo do čistírny přitékat více nečistot. Zařízení kvůli tomu fungovalo několik týdnů na hranici kapacity, protože kvůli opravě byla v provozu jen část technologií. Podle vodáren zřejmě někdo porušil podmínky, za jakých lze vypouštět odpady do kanalizace. "Ač zaměstnanci provozu kanalizace Středočeských vodáren prováděli důsledný monitoring kamerou kanalizační sítě v městě Kladno, nepodařil se najít původce znečištění, který způsobil následně problémy na ČOV Vrapice," uvedl ředitel.

Vrapická čistírna odpadních vod v Kladně byla postavena v roce 1968. Nyní může čistit vodu pro zhruba 70.000 obyvatel, což je asi o 2000 více, než je počet obyvatel největšího středočeského města. Kapacita čistírny se po rekonstrukci nezměnila.

Foto: Wikipedia, Miaow Miaow, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme