Modernizace čističky v Mělnickém Vtelně přispěje i k ochraně vodních zdrojů

Modernizace čistírny odpadních vod v Mělnickém Vtelně přispěje i k ochraně regionálních vodních zdrojů na Kokořínsku. Kromě zlepšení čištění vody umožní v budoucnu připojení dalších obcí, které z velké většiny nemají kanalizaci, řekl ČTK ředitel Vodáren Kladno Mělník (VKM) Josef Živnůstek. 

2 min. čtení

VKM zajišťují zásobování přibližně pro pětinu obyvatel Středočeského kraje. Jedním ze zdrojů jsou vrty v nedalekém Řepíně.

Obnova čistírny odpadních vod pokračuje za provozu už od minulého roku. "Zjednodušeně se to dá říci tak, že celá čistírna se zbourá a místo ní se postaví nová," uvedl ředitel dodavatelské firmy Kunst Jaroslav Boráň. Nynější technologie jsou z roku 1995, nahradí je nové, které zvýší kvalitu vyčištěné vody. Vznikly též nové objekty, které by po dokončení měly mít zelenou střechu, aby dobře zapadaly do místní krajiny.

Práce na modernizaci čistírny začaly loni v červnu a zcela hotovo by mělo být příští rok v srpnu. Náklady budou téměř 87 milionů korun bez DPH. Čistírna nyní slouží Mělnickému Vtelnu a Řepínu. V plánu je připojení obcí Chorušice, Košátky, Kadlín a Velké Všelisy.

Foto: Wikipedia, Pavel Hrdlička, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme