Modernizace čerpací stanice v Hosíně vyjde na více než 50 milionů

Na zhruba 52 milionů korun vyjde Jihočeský vodárenský svaz (JVS) rekonstrukce čerpací stanice Hosín II, přes níž pitná voda putuje do vodojemu Chotýčany a odtud na Táborsko a Jindřichohradecko. Ročně jí proteče kolem 5 milionů m3 pitné vody.

4 min. čtení

Práce, které začaly loni v září a skončí letos na podzim, probíhají za provozu po etapách. To umožňuje zachovat plynulé dodávky pitné vody spotřebitelům.

„Jde o jeden z důležitých prvků na vodárenské soustavě, zprovozněný v roce 1986 jako vodojem. Až s vybudováním severovýchodní větve vodárenské soustavy do Tábora, uvedené do provozu v roce 1994. se doplnila technologie pro čerpání dálkového řadu. Přitom technologie je stále původní, tedy už na hranici životnosti,“ vysvětluje Antonín Princ, ředitel a předseda představenstva JVS.

Součástí prací je spolu s komplexní výměnou čerpadel, uzavíracích a ovládacích armatur či elektroinstalace, také úprava trubních rozvodů, protirázová ochrana a opatření proti pronikání průsakových vod. Rekonstrukcí prochází i rozvodna a její zařízení, sloužící k napájení čerpací stanice elektřinou. Kompletně se mění rovněž provozní rozvody, měření a regulace a modernizuje automatizovaný systém řízení.

Obnovou projde také stavební část s dvojicí akumulačních nádrží, každá s kapacitou 6000 m3 vody. Novinkou bude záložní dieselagregát pro zajištění dálkového řízení z dispečinku JVS v případě lokálního výpadku elektrické energie.

„Jde o jednu z našich největších letošních investic. Prodlouží životnost čerpací stanice, technicky a provozně ji zhodnotí a zajistí provozní stabilitu. To je pro zajištění bezpečných dodávek pitné vody velké části regionu na sever od krajského města velmi důležité,“ dodal Antonín Princ.

Vodárenský svaz letos vydá na investice 207 milionů a na opravy, modernizace a dalších 57 milionů korun. Vodárenská soustava jižní Čechy měří přes 550 km na rozloze 6300 km2 a pitnou vodu z ní odebírá na 400 tisíc obyvatel. 

Zdroj: redakce

Doporučujeme