Místní část Přerova Kozlovice by se mohla dočkat kanalizace

Přerov má po letech příprav šanci vybudovat v místní části Kozlovice kanalizaci. Kvůli odpadům tekoucím do Bečvy dostalo město v minulosti pokuty. Kanalizaci by zde měly vybudovat Vodovody a kanalizace Přerov, které mají na projekt přislíbeny evropské dotace.

4 min. čtení

Stavba by měla být zahájena na jaře. Její součástí by měla být i rekonstrukce vodovodu, řekl ČTK mluvčí radnice Bohuslav Přidal.

"Vybudování kanalizace je v této místní části velmi potřebné. Na začátku třetího tisíciletí je to jedna z místních částí Přerova, která ji stále ještě nemá. Odpadové vody mnohdy odcházejí přímo do Bečvy. Město dokonce dvakrát dostalo od vodohospodářského orgánu pokutu. Z tohoto pohledu je už opravdu nutné akci zrealizovat," uvedl Přidal.

Hodnota investice je 50 milionů korun, 60 procent by podle mluvčího měla pokrýt dotace. Město na tuto akci zpracovalo a zaplatilo projektovou dokumentaci. "Dělá se tam dvoukolové výběrové řízení na dodavatele. Pokud se nikdo neodvolá, je naděje, že akce bude zahájena na jaře. Současně se stavbou kanalizace by se zrekonstruoval i tamní vodovod. Po těchto investičních akcích je naplánována i rekonstrukce krajské komunikace, která je terčem kritiky tamních obyvatel," doplnil Přidal.

Obyvatelé Kozlovic usilují o zbudování kanalizace dlouhá léta. Brzdí to i rozvoj obce, která potřebuje opravit vozovky a chodníky. "Trvá to řádově 40 let. Když jsme stavěli dům, slibovali, že do dvou let bude kanalizace a do čtyř let plyn. Plyn byl od té doby za 30 let, kanalizace není dodnes," řekl dnes ČTK člen místního osadního výboru Jiří Prchal.

Kanalizace by se měli společně s obyvateli Kozlovic dočkat lidé i z Dluhonic. Investice je tam podle zástupců radnice podstatně nižší, je odhadována na šest milionů korun a i na ni jsou přislíbeny evropské dotace. "Projektová dokumentace i stavební povolení jsou hotová. Situace by tam byla jednodušší, šlo by pouze o napojení," dodal Přidal. Ze 13 částí Přerova jsou bez kanalizace také Penčice a Čekyně. Podle Přidala se bude muset řešit situace i tam, otázkou jsou však vysoké náklady.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme