Ministerstvo podpoří v příštím roce výstavbu rybníků

Ministerstvo zemědělství hodlá od příštího roku spustit dotační program na udržení vody v krajině. Bude poskytovat podporu na výstavbu, obnovu nebo odbahnění rybníků. Konkrétní výše podpory zatím není stanovena, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

3 min. čtení

Na rybníkářství a produkci ryb se vypisují i výzvy za evropské peníze, v Operačním programu Rybářství je připravených 243 milionů korun.

Podniky, které mají produkci ryb vyšší než půl tuny ryb ročně, mohou o dotaci z EU zažádat mezi 21. říjnem a 3. listopadem. Česko do inovací a investic do průtokových systému dodá zhruba 61 milionů korun. "Je možné žádat o podporu na opravy, vybudování a odbahnění rybníků menších než dva hektary katastrální plochy," dodal mluvčí.

Chystaný program počítá s podporou rybníků či vodních nádrží, které budou mít minimálně dva hektary. V nich se budou moci chovat ryby, nemá ale jít o intenzivní chov, tedy se zhuštěnou rybí osádkou. "Nelze v předstihu posoudit, v jakých lokalitách budou jednotliví investoři výstavbu zamýšlet, značný vliv bude mít také majetkoprávní vypořádání předmětných pozemků," dodal mluvčí. Program bude muset být notifikován Evropskou komisí.

Ministerstvo nyní kvůli letošnímu suchu sčítá zemědělské škody. Stát má možnost podpořit zemědělce kvůli suchu i z již notifikovaného programu, do roku 2020 jim může vyplatit až 12,25 miliardy korun. O využití těchto peněz by ale musela rozhodnout vláda.

Podle rozhodnutí vlády premiéra Bohuslava Sobotky by měla vzniknout státní strategie na boj se suchem do poloviny roku 2017. Sám premiér se ale v minulém týdnu vyjádřil, že by chtěl, aby základní strategické dokumenty vznikly již do konce roku 2016.

Dlouhotrvající sucho a horko letos způsobovalo komplikace po celé zemi, i nyní je většina vodních toků hluboko pod svým běžným průtokem. Vědci očekávají, že podobně teplých a suchých let bude přibývat.

 

Foto: Wikipedia, Miaow Miaow, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme