Ministerstvo chce do roku 2021 dát na obnovu rybníků 1,25 mld. Kč

Celkem 1,25 miliardy korun do roku 2021 chce do obnovy a stavby nových rybníků ze svého rozpočtu investovat ministerstvo zemědělství. Záměr ohlásilo dnes na svém webu. Úřad plánuje, že investorům zaplatí 80 až 100 procent projektu podle nastavení jednotlivých dotačních podprogramů. Nyní čeká na schválení záměru Evropskou komisí. Resort tak chce bojovat proti povodním i suchu.

3 min. čtení

"Především se zaměříme na výstavby a rekonstrukce rybníků a malých vodních nádrží," sdělilo dnes ministerstvo, podle něhož by měly rybníky fungovat jako protipovodňová ochrana. Zároveň by ale měly regulovat průtoky v období sucha. Ministerstvo chce také dát peníze na rybníky, které byly poškozené při záplavách.

Kromě toho se na rybníkářství a produkci ryb vypisují i projekty za evropské peníze. Chovatelé nyní mohou žádat o finance z Operačního programu Rybářství, ve kterém je v aktuálních výzvách připraveno 283 milionů korun. Přes 70 milionů jde z národního rozpočtu, zbytek z EU.

"Je možné žádat o podporu na opravy, vybudování a odbahnění rybníků menších než dva hektary katastrální plochy," vysvětlil již dříve mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Kvůli letošnímu suchu ministerstvo nyní sčítá také zemědělské škody.
Stát má možnost podpořit zemědělce kvůli suchu i z již notifikovaného programu, do roku 2020 jim může vyplatit až 12,25 miliardy korun. O využití těchto peněz by ale musela rozhodnout vláda.

Podle rozhodnutí vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by měla vzniknout státní strategie na boj se suchem do poloviny roku 2017. Sám premiér se ale vyjádřil, že by chtěl, aby základní strategické dokumenty vznikly již do konce roku 2016.

Dlouhotrvající sucho a horko letos způsobovalo komplikace po celé zemi, i nyní je většina vodních toků hluboko pod svým běžným průtokem. Vědci očekávají, že podobně teplých a suchých let bude přibývat.

 

Foto: „Praha, Florenc, Ministerstvo zemědělství“ od User:AktronVlastní dílo (own camera – vlastní fotoaparát). Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme