Ministr životního prostředí Pavel Drobil dnes rezignoval

Oznámil to spolu s premiérem a šéfem občanských demokratů Petrem Nečasem na tiskovém briefingu. Rezignaci předcházelo jednání špiček koaličních stran.

4 min. čtení

Ministr dál důrazně odmítá všechna nařčení ze spoluúčasti na jakémkoli korupčním jednání. Osobní odpovědnost z kauzy vyvozuje údajně proto, že si uvědomuje své manažerského selhání v některých personálních otázkách.

Drobilovu rezignaci hodlá Nečas předat prezidentu Václavu Klausovi poté, co se vrátí z evropského summitu, který končí v pátek. Pavel Drobil  zůstává poslancem i místopředsedou ODS.

Ministerstvo by z pozice první náměstkyně mohla dočasně znovu vést exministryně Rut Bízková.

Co předcházelo odstoupení Pavla Drobila?

Ve čtvrtek 9.12. se setkává Pavel Drobil s dnes již bývalým ředitelem SFŽP Liborem Michálkem. Klíčová schůzka je nahrávána a zveřejněna ve středu 15.12. v MF Dnes.
Audio nahrávku ze schůzky naleznete ZDE

Prohlášení Pavla Drobila k situaci ve SFŽP ze 14.12.
"Dnes jsem byl seznámen s tím, že ve Státním fondu životního prostředí pravděpodobně zuří personální válka. Projevuje se tím, že členové vrcholového vedení fondu včetně mého poradce, pověřeného dohledem nad přípravným procesem transformace fondu na Zelenou banku, ztratili naprosto schopnost elementární komunikace. Situace eskalovala do té podoby, že na sebe navzájem podávají trestní oznámení, nahrávají se skrytými mikrofony. V rámci této války pořizují dokonce nahrávky skrytými mikrofony z jednání se mnou a snaží se takto pořízené záznamy využít ve svůj prospěch. Navíc místo toho, aby tento problém řešili se mnou jako se svým nadřízeným, předávají takto pořízené nahrávky sdělovacím prostředkům, což do budoucna komplikuje tyto věci objektivně vyšetřit."

Rozhodnutí Pavla Drobila z počátku tohoto týdne
1.Pavel Drobil včera 14.12. odvolal z funkce ředitele SFŽP Libora Michálka a zároveň jsem uložil náměstkovi ředitele SFŽP Dušanu Fibingerovi, aby nastoupil na dovolenou.
2. Pověřil řízením fondu Radku Bučilovou, ředitelku odboru Evropských fondů MŽP, která je mimo jiné bývalou ředitelkou SFŽP.
3. S okamžitou platností ukončil poradenskou smlouvu s Martinem Knetigem.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme