Mikroregion Litavka podal žalobu proti pokutě 200.000 korun

Mikroregion Litavka podal žalobu proti pokutě 200.000 korun, kterou dostal loni v říjnu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za netransparentní losování v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.

3 min. čtení

Soud se případem teprve začal zabývat. V obdobných sporech rozhoduje v řádu měsíců.

Mikroregion dostal od ÚOHS pokutu za to, že před zahájením losování neumožnil přečíslování firem, přestože jedna z nich o to žádala. "Provedení přečíslování přitom bylo jednou z mála možností, jak zajistit a kontrolovat transparentnost výběru," uvedl loni předseda úřadu Petr Rafaj.

Způsob losování pomocí elektronického zařízení je podle něj ze své povahy zpětně nepřezkoumatelný. Právě přečíslování před zahájením losování mohlo rozptýlit případné pochybnosti firem související s možností manipulace elektronického losovacího zařízení prostřednictvím ovlivnění jeho softwaru.

"Přestože použité losovací zařízení a jeho zabezpečení pečetí bylo podrobně popsáno v notářském zápisu, nevypovídá to nic o stavu zařízení v okamžiku losování,"
uvedl Rafaj. Notář se podle něj nemůže k technickým otázkám sám vyjadřovat.

"Odmítnutí přečíslování zájemců vzbuzuje pochybnosti o zákonnosti postupu zadavatele, neboť vzniká podezření, že losovací mechanismus byl nastaven tak, aby byli vylosováni předem vybraní zájemci," uvedl Rafaj.

Foto: „Zdice, kostel, pohled z lávky přes dálnici“ od ŠJů (cs:ŠJů) – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme