Většina parků na území Prahy 1 má centrální závlahové systémy, část z nich není napojená na vodovody, ale má vlastní studny. "V době extrémního sucha se snažíme omezovat používání pitné vody a zalévají se pouze letničkové záhony a nově vysazené dřeviny. Stávající, dobře prokořenělé trávníky sucho přečkají," řekla na dotaz ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.
Někde záhony s novou výsadbou kropí denně. "Důležité opatření, které jsme přijali již na samém konci června, bylo zalévání nové výsadby. Tyto dřeviny a záhony nyní s pokračujícími vedry zaléváme denně. Obvykle novou výsadbu nezaléváme, spoléháme se na přírodní srážky," uvedla Vladimíra Marianovská, která se na odboru životního prostředí Prahy 9 stará o údržbu zeleně.
Městské části v horku nesekají trávníky a nenechávají ořezávat stromy a keře. Praha 3 také podle mluvčí Ivy Vojtkové častěji čistí jezírko v parku Rajská zahrada. "Pravidelně jsou kontrolována pítka i další vodní prvky, aby byly funkční," doplnil mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.
Nedostatek vody Praze podle PVK nehrozí. Většinu vody bere hlavní město z úpravny vody Želivka, asi čtvrtinu z Káraného. "Ani v největších vedrech se nestalo, aby Želivka měla nedostatek vody. Ta se odebírá z vodní nádrže Švihov z hloubky 33 metrů a horko nemá žádný vliv na její kvalitu," uvedl v tiskové zprávě mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Z Káraného pak proudí do hlavního města směs podzemní a infiltrované vody z Jizery.
Foto: Wikipedia, Ondřej Žváček, licence
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK