Městská firma začne čističku v Pelhřimově spravovat od ledna

Městská společnost Čistírna odpadních vod (ČOV) začne zrekonstruovanou čističku v Pelhřimově provozovat od začátku roku 2016. Založení společnosti a její stanovy schválili tamní zastupitelé. Do současné doby spravuje čistírnu společnost Vodak Humpolec.

5 min. čtení

"Provozem ve vlastní režii by mělo město ročně ušetřit nejméně půl milionu korun. Do 20. listopadu bychom měli vybrat jednatele společnosti." Novinářům to v pátek řekl místostarosta Ladislav Med (ODS). " řekl Med. Valnou hromadu společnosti bude zastávat městská rada, zastupitelstvo jmenuje dozorčí radu. Nemovitý majetek zůstává ve vlastnictví města, nová společnost bude ČOV pouze obsluhovat.

Stavba v hodnotě kolem 250 milionů korun, kterou podpořila dotace Státního fondu životního prostředí (SFŽP), byla dokončena letos v červnu. Jednou z podmínek přidělení dotace bylo vyřešení provozování čističky. SFŽP městu uložil buď vypsání výběrového řízení na provozovatele, nebo provozování vlastními silami. Zastupitelé už dříve schválili druhou variantu s tím, že město založí novou společnost s ručením omezeným.

Současných 11 pracovníků společnosti Vodak Humpolec, která ČOV obsluhuje, přejde do nově vytvořené společnosti. Provoz zabezpečovaný městskou společností bude podle Meda levnější než částka, kterou město platí současnému obsluhovateli. "Za provoz ČOV bez vodovodů, které provozovat nechceme, platíme kolem 10 milionů korun bez DPH. Předpokládáme, že náš provoz bude stát nejméně o půl milionu korun méně," řekl už dříve Med.

Rekonstrukce a rozšíření kapacity ČOV umožní další rozvoj šestnáctitisícového města a pomůže vodárenské nádrži Švihov na řece Želivce, z níž plyne pitná voda i do Prahy. Pelhřimov, který se nachází v ochranném pásmu přehrady Švihov, připravoval přestavbu čistírny řadu let. Výběrové řízení na dodavatele se ale protáhlo na dva roky, podle údajů radnice se jím kvůli odvolání uchazečů třikrát zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zakázku nakonec dostalo sdružení firem v čele s Metrostavem. Díky vzniku nové obslužné komunikace se kaly z čistírny neodvážejí centrem města, tedy ani městskými sady s domovem důchodců.

Čistírna slouží od roku 1970, rozšířena musela být už v 80. letech. Počátkem 90. let tam bylo zavedeno chemické vysrážení fosforu. Po nynější rekonstrukci mohou být v Pelhřimově čištěny odpady až pro 43.000 obyvatel, což je rezerva, která umožní stavbu nových obytných budov i rozvoj průmyslu. První rok bude čistírna fungovat ve zkušebním provozu.

 

Foto: „Masarykovo nám“ od TIC PEVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme