Případ se týká zakázky z roku 2011. V té době ještě mohly města a obce omezovat počet firem, které se o zakázku ucházely losem. Podle úřadu radnice v Krásné Lípě postupovala netransparentně.
Pražská společnost Průmstav před zahájením losování požadovala přidělení nových čísel zájemcům o zakázku. Zadavatel zakázky to firmě neumožnil. Odmítl také kontrolu losovacího zařízení.
Zakázku nakonec získalo Sdružení SaM, ve kterém byly firmy SaM silnice a mosty Děčín a Energie – stavební a báňská a.s. Cena zakázky činila přes 100 milionů korun. Porušení zákona ÚOHS hodnotil v rozhodnutí jako závažný delikt.
Město v minulosti slovy svého místostarosty Zbyňka Linharta pochybení odmítalo. "K losovačce jsme byli vlastně donuceni kvůli tlaku na rychlost výběru dodavatele, přitom u všeho byl úředník ze Státního fondu životního prostředí, jenž nám mohl kdykoliv říci, že to nemáme dělat," uvedl Linhart. Losování bylo podle něj transparentní. "Odehrávalo se v Praze za přítomnosti státních úředníků na certifikovaném elektronickém zařízení," uvedl.
Za netransparentní losování už padlo několik pokut. Asi nejznámější případ je z Karlových Varů, které za nestandardní losování musely zaplatit půlmilionovou pokutu. Platnost pokuty potvrdily i soudy.
Foto: „Krásná Lípa-square“ od palickap – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK