Menší obce na Uherskobrodsku bojují s dotacemi

V obcích pod dva tisíce obyvatel mají na vyřešení problému vodního hospodářství ještě pět let. I tak však není jednoduché dovést projekty k úspěšnému závěru.

4 min. čtení

Obce na Uherskobrodsku využijí menší vzdálenost od Uh. Brodu a připojí se na jeho čističku. Podobný princip zřejmě využijí i na východ od Uh. Brodu. Kapacitně využít brodskou čističku by chtěly obce Nivnice, Šumice či Nezdenice. čistička však zatím na něco takového není připravena, a proto se připravuje její opravdu nákladná rekonstrukce. Všechny obce se však na okolní města připojit nemohou a musejí to řešit výstavbou vlastní čističky. Ve Vlčnově začali již loni.

"Roky jsme šetřili a připravovali se, abychom mohli nyní využít dotací a postavit to, co je potřeba. Vždyť třeba projekt na naši čističku zaplnil plný kufr auta," uvedl starosta Vlčnova. Samotné stavbě totiž předcházejí roky příprav a tisíce popsaných papírů.

To v Bánově jsou v polovině. Výstavba čističky za devadesát milionů korun je jejich letošní prioritou. Už teď je však jasné, že termín nestihnou.
"Na realizaci pracujeme několik let, ale jde o složitou záležitost, spoustu času zabírá vyřízení legislativy, třeba územního rozhodnutí. To už ale máme," uvedl bánovský starosta Zbyněk Král. Bánovská pokladna však může ročně do investic poskytnout jen šest milionů korun. V Bánově tak spoléhají jak na dotaci, tak i na dofinancování pomocí úvěru.

Starosty odrazuje přístup ministerských úředníků

"Žádost o dotaci jsme podávali už několikrát, máme zpracovaný projekt, ale chybí peníze a zatím nás vždy odmítli. Jenže z obecního rozpočtu to těžko uhradíme,"
posteskl si Josef Trecha, starosta Březové. Ta už několikrát těsně na peníze nedosáhla. Třeba i proto, že tu mají dobrou vodu k pití. V žádostech se totiž jednotlivá kritéria bodují. Když má některá obce špatnou vodu, dostane více bodů a dotaci přednostně. Na Březové tak paradoxně trpí za to, že mají čisté vodní zdroje. Tyto body jim totiž chyběly.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme