Maurer: Doporučení odborníka na víno je – dát si k vínu obyčejnou vodu

Kohoutková v českých a moravských restauracích není žádnou novinkou. Letos poprvé se do podpory vody z kouhoutku zapojil i známý gurmán Pavel Maurer. V jeho aktuálním průvodci jsou restaurace, které nabízí kohoutkovou vodu, označeny specifickou ikonkou. Jedná se o téměř polovinu všech hodnocených gastronomických podniků.

8 min. čtení

Podle něj už také mnoho lidí, kteří mají rádi víno, požaduje na jeho zapití kohoutkovou, nikoli minerální vodu. Maurer provedl spolu s českým someliérem Ivo Dvořákem slepou degustaci osmi minerálních vod z obchodů včetně drahé francouzské a vítězně vyšla jednoznačně kohoutková voda. "Vyhrála úplně obyčejná odstátá voda z pražských řadů, protože minerálky buď chuť totálně umocní, nebo ji spláchnou. Doporučení odborníka na víno tedy je – dát si k vínu obyčejnou vodu," uvedl.

Pokud provozovatelé restaurací nejsou hloupí, tak kohoutkovou vodu nabízejí, potvrzuje Maurer. Ceny minerální vody v Prazepovažuje za přemrštěné. Při stále rostoucích cenách vodného připustil paušál za kohoutkovou vodu, kterou si pak může zákazník dolévat libovolně. Dporučuje, aby se pohyboval mezi10 až 25 korunami.

Maurer se proslavil vydáváním již tradičního průvodce pod názvem Maurerův výběr GRAND RESTAURANT. Letos najdete na pultech knihkupectví již sedmnácté vydání. Informace o hodnocených restauracích lze najít také jednoduše v iPhone aplikaci.

Na prvním místě se letos v anketě umístila brněnská restaurace Koishi fish & sushi. Druhé místo obhájil Radisson Blu hotel, Alcron, třetí příčku obsadil Le Terroir.

Jak komentuje výsledky ankety Grand Restaurant Pavel Maurer? „Mám radost, že výsledky hodnocení se mění. Jednak, že mezi deseti nejlepšími se ve všech hodnotících kategoriích prosazuje více mimopražských podniků: Brno, Mariánské Lázně, Vojetice na Šumavě, Tábor, Plzeň, Karlovy Vary… Pak jsem velmi rád, že hodnocení expertů se v TOP 10 shoduje v 7 restauracích s hodnocením podle celorepublikové ankety. Snad to tedy počítáme správně a jazýčky a chutě obyčejných lidí nejsou moc odlišné od mlsných úst odborníků!"

Výsledné pořadí TOP 10 Grand Restaurant 2013:

1. Koishi fish & sushi – Brno
kuchyně: Japonská, Česká moderní, Rybí
specialita: japonské sushi z rukou tokijského rodáka, člena Asociace tokijských sushimasterů, pana Tadayoshi Ebiny
„Už podle jedinečného designu interiéru lze odhadnout, že v jídelním lístku najdete svěží kombinace asijských a evropských prvků. Místní legendární sushi připravuje opravdový mistr v oboru, ale můžete tu ochutnat i moderně pojatou kuchyni šéfkuchaře Petra Fučíka. Součástí je také Petit Cru wine bar a Koishi shop s potravinovými specialitami a dárkovým zbožím.“

2. Radisson Blu hotel, Alcron – Praha, restaurace s michelinskou hvězdou
kuchyně: dary moře, Rybí
specialita: pečené mušle svatého Jakuba s fregolovým ragú, sépiový inkoust, šafránová espuma
„Noblesní interiér restaurace ve stylu art deco dotváří původní mramorový krb z roku 1932 a tapeta s tančícími páry na pozadí New Yorku. Restauraci vládne Roman Paulus (Michelin*), který říká, že nejraději na gastronomii má, když může být v kuchyni. Vepřové mají bio a za vodu z kohoutku v karafě si připlatíte. Soukromé obědy na základě rezervace.“

3. Le Terroir – Praha
kuchyně: francouzská a mezinárodní
specialita: večerní menu 3–6 chodů, které si host může sám sestavit
„Aby si hosté této restaurace mohli být jisti, že jim jídla připraví skutečně chef Jan Punčochář, omezili majitelé provozní dobu a mají otevřeno jen od úterý do soboty. Denně speciální nabídky od šéfkuchaře, které prezentuje osobně u vašeho stolu. Každé čtyři týdny se menu mění podle čerstvých a sezonních surovin. Vinný sklep nabízí více než 800 druhů vína z Evropy a součástí restaurace je i slibně provoněná fromagerie (sýrárna).“

4. Terasa U Zlaté studně – Praha, loňský vítěz!
5. Chateau Mcely, Piano Nobile – středočeský kraj, Mcely
6. La Degustation Bohême Bourgeoise – Praha, restaurace s michelinskou hvězdou
7. V Zátiší – Praha
8. Aria hotel, Coda – Praha
9. Francouzská restaurace Art Nouveau – Praha
10. Radisson Blu hotel, La Rotonde – Praha


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme